Logo Polskiego Radia
Print

Andrzej Duda spotka się z prezydentem Izraela

IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.12.2017 13:46
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem
Staatspräsident Andrzej DudaStaatspräsident Andrzej DudaKPRP/Andrzej Hrechorowicz

Jak przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowa dotyczyła działań na rzecz ważnych dla obu krajów rocznic przypadających w 2018 roku.

Zbliżające się dla obu krajów znaczące rocznice dot. m.in. odzyskania i ogłoszenia niepodległości były tematami rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Izraela Reuwena Riwlina - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak podkreślił preyzdencki minister, rozmowa dotyczyła przypadających w 2018 r. obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 70. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Izrael oraz 75 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim.

Ponadto - jak poinformował szef gabinetu prezydenta - Duda oraz Riwlin potwierdzili wolę wspólnego udziału w Marszu Żywych 12 kwietnia przyszłego roku w Oświęcimiu.

Marsze Żywych odbywają się od 1988 r. Organizowane są tradycyjnie w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), który został ustanowiony w 1951 r. przez izraelski parlament. Jego termin związany jest z powstaniem w getcie warszawskim. W kalendarzu żydowskim przypada 27. dnia miesiąca Nisan, w kalendarzu gregoriańskim jest ruchomy.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt