Logo Polskiego Radia
Print

Theresa May zatrzyma swoje stanowisko na dłużej?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.12.2017 09:59
  • The Times - T. May może pozostać na stanowisko dłużej, niż się spodziewano. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Theresa May może pozostać na stanowisko dłużej, niż się spodziewano - donosi The Times
Pałac Westminsterski w Londynie, siedziba Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Pałac Westminsterski w Londynie, siedziba Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. skeeze / pixabay / CC0 License

Po czerwcowych wyborach parlamentarnych, w których Theresa May straciła samodzielną większość, a jej pozycja jest osłabiona, ale wewnątrz brytyjskiej Partii Konserwatywnej powstała koalicja domagająca się, aby wyłonienie nowego lidera stronnictwa odłożyć na później.

Anonimowi, wysoko postawieni członkowie partii, argumentują, że wewnętrzna walka o władzę odwróci uwagę rządu od delikatnego procesu wychodzenia z Unii, ale też od negocjowania kompleksowej, pobrexitowej umowy handlowej ze Wspólnotą. O dymisji Theresy May mówiło się już latem. Jak pisze gazeta, jeszcze parę tygodni otwarta pozostawała kwestia, czy na stanowisku dotrwa ona do końca roku. - Moim zdaniem odejdzie później niż spodziewa się wielu ludzi. Wybory wewnętrzne bedą nieustannie przekładane - mówi jednak Timesowi jeden z członków rządu. Rozmówcy dziennika sugerują datę 2021.

Nowy lider objąłby partię na rok przed wyborami do parlamentu.

Tymczasem Guardian pisze o innej koalicji wewnątrz Partii Konserwatywnej. To koalicja zwolenników tzw. miękkiego Brexitu, oparta na politykach, którzy w zeszłym tygodniu pokonali w Izbie Gmin rząd, przegłosoując, by to parlament dał brexitowej umowie z Brukselą ostateczne, zielone światło. Teraz ludzie ci przekonują, że zeszłotygodniowe głosowanie pokazało, iż w Izbie Gmin nie ma wystarczającej większości dla twardego Brexitu. Argumentują, że zamiast tego premier powinna uniezależnić się od jastrzębi z jej własnej partii i budować ponadpartyjny sojusz z posłami lewicy, zmierzając ku miękkiemu Brexitowi. Scenariusz taki zakładałby, że Londyn pozostałby tak blisko Wspólnoty jak to możliwe. Być może Wielka Brytania byłaby nawet częścią unii celnej.

IAR/dad

tags: Theresa May
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt