Logo Polskiego Radia
Print

USA: w Houston oficjalnie otwarto polski konsulat

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.12.2017 11:17
  • USA: polski konsulat w Houston oficjalnie otwarty - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski otworzył polski Konsulat Generalny w Houston
Witold Waszczykowski przemawia podczas oficjalnego otwarcia Konsulatu Generalnego w HoustonWitold Waszczykowski przemawia podczas oficjalnego otwarcia Konsulatu Generalnego w Houstontwitter Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP/@MSZ_RP

W uroczystości inauguracji placówki wziął udział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, Polonia z Teksasu oraz przedstawicielka amerykańskiego Kongresu.

Oficjalnego otwarcia Konsulatu Generalnego dokonała w obecności ministra Waszczykowskiego reprezentująca w Kongresie okręg Houston Sheila Jackson Lee z Partii Demokratycznej. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że dzięki imigrantom z naszego kraju polska kultura stała się częścią Stanów Zjednoczonych.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział Polskiemu Radiu, że otwarcie konsulatu w Houston przypomniały mu czasy, gdy 26 lat temu po latach emigracji opuszczał Amerykę. - Już wtedy myślałem, że Polakom, którzy pozostają w Stanach Zjednoczonych warto ułatwić życie i kontakt z Polską. Być może ten kontakt z ojczyzną niektórych zachęci do powrotu - mówił szef polskiej dyplomacji. Minister Waszczykowski zapowiedział otwieranie kolejnych polskich konsulatów w Stanach Zjednoczonych, między innymi w Miami i w Seatle.

Mieszkający w Teksasie Polacy wyrażali wdzięczność za otwarcie w konsulatu w ich stanie. Przewodniczący Klubów "Gazety Polskiej" z Houston Marek Wach powiedział, ze otwarcie konsulatu bardzo ułatwi załatwianie spraw Polakom z Teksasu i sąsiednich stanów.

Konsulat w Houston na razie będzie znajdował się w tymczasowej siedzibie. W docelowych pomieszczeniach polskiej placówki prowadzony jest remont, który opóźnił się z powodu niedawnego huraganu Harvey.

Placówka w Houston będzie obejmować 7 stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjanę, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt