Logo Polskiego Radia
Print

Pomoc Polski dla Białorusi podwojona

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.12.2017 19:03
  • Polska podwoiła pomoc dla Białorusi - o szczegółach, Włodzimierz Pac (IAR)
Polska podwoiła pomoc dla Białorusi realizowaną w ramach małych grantów
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepixabay/CC0 License

W tym roku zostanie zrealizowanych 7 projektów o wartości 335 tysięcy euro. Mówili o tym uczestnicy seminarium zorganizowanego w Mińsku.

Ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik nagrodził medalami i dyplomami kilkoro Białorusinów zaangażowanych w realizację polskich projektów pomocowych. W rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że w tym roku mija 10 lat od rozpoczęcia przez polski MSZ realizacji programu pomocy rozwojowej. - Skala tej pomocy z małej stała się duża. Teraz realizujemy granty nawet powyżej 100 tysięcy euro. I projekty są większe i ich zakres jest większy. Zaczynamy być obecni na całej Białorusi - powiedział ambasador Pawlik.

Polską pomoc jest doceniana przez stronę białoruską. Dyrektor Departamentu Pomocy Humanitarnej przy Administracji prezydenta Białorusi Waleryj Skakun zwrócił uwagę, że polskie projekty pomocowe są realizowane z sukcesem. - Takie projekty są szczególnie potrzebne w małych miastach i na wsiach - podkreślił dyrektor Skakun.

W tym roku w ramach polskiej pomocy między innymi otwarto Szkołę pod Żaglami dla dzieci w miasteczku Brasław a także Fabrykę Chleba i Powidła w miejscowości Komarowo. Z kolei wspólnie ze Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego utworzono Zakład Pracy Chronionej dla Niepełnosprawnych w mieście Baranowicze. Polska od lat wspiera także dziecięcy szpital onkologiczny w Borowlianach pod Mińskiem i szkołę-internat dla niepełnosprawnych dzieci w Molotkowiczach pod Mińskiem.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt