Logo Polskiego Radia
Print

Kontakty Angeli Merkel z Gazpromem. Forsowano gazociąg?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.12.2017 17:05
  • Die Welt: Angela Merkel i szef MSZ Sigmar Gabriel wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
"Die Welt" ujawnia: najważniejsi niemieccy politycy spotykali regularnie spotykali się z przedstawicielami Gazpromu
Foto: nord-stream2.com/Axel Schmidt

"Die Welt" ujawnia dokumenty, z których wynika, że najważniejsi niemieccy politycy, w tym Angela Merkel i szef MSZ Sigmar Gabriel wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu. Celem tych rozmów było przeforsowanie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Z posiadanego przez "Die Welt" terminarza spotkań Urzędu Kanclerskiego, MSZ, ministerstwa gospodarki a także niemieckich ambasad wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat dochodziło do bardzo częstych kontaktów ministrów, sekretarzy stanu, pracowników niemieckiej dyplomacji, a nawet kanclerz Angeli Merkel z przedstawicielami rosyjskiego Gazpromu lub władzami Nord Stream 2.

"Dokument jest porażający. Pokazuje jak mocno rząd federalny dążył do budowy Nord Stream 2" - czytamy w "Die Welt".
Obecny szef MSZ Sigmar Gabriel, który wielokrotnie opowiadał się za budową Nord Stream 2 regularnie spotykał się z władzami Gazpromu i to w okresie, gdy toczyły się walki we wschodniej Ukrainie. Jak wynika z dokumentów niemieccy dyplomaci i politycy do licznych kontaktów z rosyjskimi przedsiębiorcami wykorzystywali także niemieckie ambasady i konsulaty.

Nord Stream za reparacje?

Kolejne kontrowersje przynoszą nieoficjalnie źródła dyplomatyczne, na które powołuje się portal Politico. Władze Niemiec były według nich gotowe zrezygnować z planu budowy Nord Stream 2 w zamian za odstąpienie przez Polskę od ubiegania się o reparacje wojenne.

Gdyby powstał nowy rząd, do którego - poza chadekami - mieli wejść przedstawiciele Zielonych i liberałów - partii przeciwnych gazowej inwestycji, Niemcy rozważałyby wycofanie z Nord Stream 2. Miała to być karta przetargowa w rozmowach z polskim rządem.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, a także Unia Europejska sprzeciwiają się projektowi.

IAR/politico/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt