Logo Polskiego Radia
Print

Grupa Wyszehradzka wesprze walkę z kryzysem migracyjnym

IAR
Dariusz Adamski 14.12.2017 13:27
  • V4 przekazuje 35 milionów euro na walkę z kryzysem migracyjnym - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Jest wspólna deklaracja Grupy Wyszehradzkiej o przekazaniu w sumie 35 milionów euro na walkę z kryzysem migracyjnym
Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Robert Fico, Andrej Babisz, Jean-Claude Juncker. Foto: PAP/Marcin Obara

Poinformowali o tym premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier podczas spotkania z szefem włoskiego rządu i przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Każdy kraj zadeklarował jednakową kwotę, czyli około 9 milionów euro. Pieniądze mają być przekazane na szkolenie libijskiej straży granicznej i przybrzeżnej. Grupa Wyszehradzka mówi, że poważnie traktuje zobowiązania w kryzysie migracyjnym i w ten sposób okazuje solidarność. - Warto jest wkładać istotne pieniądze, przekazywać pomoc uchodźcom tam na miejscu. Pomoc jest dużo bardziej efektywna tam na miejscu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Polska i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej tak chcą pomagać w kryzysie. Sprzeciwiają się natomiast przymusowemu przyjmowaniu uchodźców.

Podczas spotkania wszystkie kraje poparły szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który w liście do unijnych rządów przed szczytem napisał, że obowiązkowy podział uchodźców jest nieskuteczny. - To co napisał Donald Tusk to święta prawda, bo ten system podzielił Unię Europejską - skomentował premier Słowacji Robert Fico. Innego zdania są takie kraje jak Grecja, Włochy, państwa Beneluksu, oraz Niemcy i Szwecja, które uważają, że obowiązkowy podział uchodźców pomoże w walce z kryzysem migracyjnym. Ta sprawa ma być omawiana podczas kolacji przez europejskich liderów. Wielu spodziewa się ostrej wymiany zdań.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt