Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent powołał rząd premiera Mateusza Morawieckiego

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.12.2017 10:10
  • Premier Mateusz Morawiecki i jego rząd zaprzysiężeni [posłuchaj]
Mateusz Morawiecki zaprzysiężony na Prezesa Rady Ministrów. Wszyscy ministrowie zachowali stanowiska
Prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera
Prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera PAP/Paweł Supernak

Mateusz Morawiecki został zaprzysiężony na Prezesa Rady Ministrów. Uroczystości powołania nowego rządu odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Premier pozostanie ministrem rozwoju i finansów. Beata Szydło została powołana na urząd wicepremiera. Stanowiska nie zmienia też Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury) i Jarosław Gowin (wicepremier, minister szkolnictwa). Na swoich urzędach pozostają również wszyscy ministrowie.

W piątek prezydent przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

Według nieoficjalnych informacji PAP, po uroczystości w Pałacu Prezydenckim odbyła się "długa rozmowa" prezydenta, Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Rozmowa dotyczyła możliwych zmian na stanowiskach ministrów oraz współpracy Kancelarii Prezydenta RP z nowym gabinetem.

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju, mają się odbyć we wtorek.

W czwartek premier Beata Szydło złożyła komitetowi politycznemu PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, została ona przyjęta; komitet wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt