Logo Polskiego Radia
Print

Emmanuel Macron o współpracy z Izraelem

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.12.2017 20:21
  • E. Macron opowiada się za współpracą z Izraelem i przeciwko deklaracji Trumpa dotyczącej Jerozolimy [posłuchaj]
Prezydent Francji opowiedział się za współpracą z Izraelem i przeciwko deklaracji Trumpa dotyczącej Jerozolimy
Emmanuel Macron Foto: PAP/EPA/KAMIL ZIHNIOGLU / POOL

Prezydent Francji skrytykował decyzję prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu przez Stany Zjednoczone Jerozolimy za stolicę Izraela. Emmanuel Macron wypowiadał się na ten temat przy okazji wizyty w Paryżu premiera Benjamina Netanjahu. Przyjazdowi izraelskiego premiera towarzyszyły protesty na ulicach stolicy Francji.

Ta wizyta szefa izraelskiego rządu w Paryżu była planowana od dawna, ale przypadła - co podkreślają francuscy komentatorzy - w specjalnym czasie, kiedy atmosferę na Bliskim Wschodzie podgrzała deklaracja prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam ambasady Stanów Zjednoczonych. Prezydent Francji potępił ataki terrorystyczne na Państwo Izrael i wszystko to, co zagraża bezpieczeństwu Izraelczyków.

Wyjaśnił też, że Francja dąży do tego, aby w regionie zapanował pokój i aby sytuacja się ustabilizowała. Zgodnie z tym - dodał - Francja chce, aby w ramach granic określonych przez społeczność międzynarodową obydwa państwa Izrael i Palestyna żyły obok siebie w pokoju.

Emmanuel Macron stwierdził, że w tym kontekście wyraził wobec premiera Netanjahu swoją dezaprobatę wobec deklaracji Donalda Trumpa jako sprzecznej z ustaleniami międzynarodowymi i groźnej dla pokoju. Emmanuel Macron zaznaczył też, że stosunki Francji z Izraelem są przyjacielskie i wyraził chęć zacieśnienia współpracy z tym krajem w dziedzinie gospodarki i kultury.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt