Logo Polskiego Radia
Print

Co dalej z niemieckim rządem? Czy będzie porozumienie?

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.12.2017 12:32
  • W SPD rośnie liczba przeciwników koalicji z CDU i CSU. Relacja Waldemara Maszewskiego[posłuchaj]
W SPD rośnie liczba przeciwników koalicji z CDU i CSU. Pomimo decyzji władz partii o przystąpieniu do rozmów
Kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowach koalicyjnychKanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowach koalicyjnychPAP/EPA/CLEMENS BILAN

W SPD rośnie liczba przeciwników koalicji z CDU i CSU. Pomimo wczorajszej decyzji władz partii o przystąpieniu do rozmów sondażowych. Teraz wszyscy członkowie SPD listownie opowiedzą się czy popierają dołączenie do wielkiej koalicji czy też nie.

Wielkiej koalicji nie chce coraz większa grupa socjaldemokratów. Między innymi cała partyjna młodzieżówka oraz część terenowych struktur partyjnych. Wice szefowa SPD Natascha Kohnen z Bawarii jest zdania, że koalicja z chadekami jest najgorszym rozwiązaniem. Inny członek SPD Malu Dreyer, który jest premierem Nadrenii Palatynatu oficjalnie opowiada się za rządem mniejszościowym.
Chadecy chcą jak najszybciej rozpocząć rozmowy o koalicji. Angela Merkel w nagraniu wideo na oficjalnej stronie urzędu kanclerskiego wyraziła nadzieję, że w ciągu trzech najbliższych miesięcy uda się uformować nowy rząd.

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez telewizję ZDF aż 70 proc. Niemców ma nadzieję, że dojdzie do wielkiej koalicji. Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1.353 respondentów.

Wybory parlamentarne 24. września wygrali chadecy z Angelą Merkel na czele, ale by utworzyć stabilny rząd, muszą szukać koalicjantów. Najpierw nie udało się stworzyć koalicji z Zielonymi i FDP, teraz chadecy próbują rozmawiać o koalicji z SPD.
IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt