Logo Polskiego Radia
Print

Mateusz Morawiecki premierem

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 08.12.2017 19:02
  • Powołany dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę na premiera Mateusz Morawiecki ma nadzieję wygłosić przemówienie programowe swojego gabinetu w najbliższy wtorek [posłuchaj]
Prezydent desygnował na Prezesa Rady Ministrów dotychczasowego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów
Mateusz Morawiecki und Beata SzydłoMateusz Morawiecki und Beata SzydłoPAP/Leszek Szymański

Tym samym Mateusz Morawiecki otrzymał misję utworzenia rządu. Do czasu jego sformowania obowiązki będzie pełnił gabinet Beaty Szydło.

Mateusz Morawiecki, przemawiając podczas uroczystości, zapowiedział kontynuowanie prac rządu Beaty Szydło. Podkreślił, że dotychczas realizowany program będzie dla jego gabinetu drogowskazem, żeby jak najlepiej służyć polskiemu społeczeństwu, a także wzmocnić polską gospodarkę i pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Mateusz Morawiecki podziękował Beacie Szydło za to, co zrobiła dla Polski i podkreślił, że praca w jej rządzie była dla niego zaszczytem. Zapewnił, że będzie starał się zrobić wszystko, żeby przysłużyć się Polsce i Polakom.

Zgodnie z konstytucją, Mateusz Morawiecki ma teraz 14 dni na przedstawienie składu swojego gabinetu. Gdy to się stanie, prezydent powoła nowy rząd, odbierając przysięgę od jego członków.

Następny krok to expose, czyli przemówienie przedstawiające program rządu. Na jego wygłoszenie przed Sejmem i złożenie wniosku o udzielenie przez izbę Radzie Ministrów wotum zaufania Mateusz Morawiecki będzie miał dwa tygodnie od zaprzysiężenia swojego gabinetu.

Decyzję o zmianie szefa polskiego rządu podjął wczoraj Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja ma związek z planowaną reorientacją polityki rządu. Powołany dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę na premiera Mateusz Morawiecki ma nadzieję wygłosić przemówienie programowe swojego gabinetu w najbliższy wtorek.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt