Logo Polskiego Radia
Print

Mateusz Morawiecki już dziś zostanie premierem

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 08.12.2017 00:32
  • Politycy PiS reagują na wymianę premiera [posłuchaj]
Beata Szydło złożyła rezygnację z funkcji szefa rządu na ręce Komitetu Politycznego PiS
PM Mateusz MorawieckiPM Mateusz MorawieckiPhoto: Tracz/KPRM (Public Domain)

Beata Szydło złożyła rezygnację z funkcji premiera na ręce Komitetu Politycznego PiS. Rezygnacja została przyjęta w tajnym głosowaniu, a na stanowisko szefa rządu Komitet rekomendował dotychczasowego wicepremiera - Mateusza Morawieckiego. Beata Szydło ma objąć w rządzie ważną i eksponowaną funkcję.

O decyzjach Komitetu Politycznego PiS poinformowała rzeczniczka ugrupowania, Beata Mazurek. "Sytuacja międzynarodowa i sytuacja krajowa powoduje to, że przed nami troszkę inne wyzwania" - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka PiS. Dodała, że Komitet uznał, że w ciągu dwóch pierwszych lat rządów Zjednoczonej Prawicy osiągnięto sukcesy na polach społecznym, Mateusz Morawiecki bezpieczeństwa oraz kultury i oświaty. "To oczywiście ogromny sukces również pani premier Beaty Szydło, która wykazała się ogromną determinacją, umiejętnościami politycznymi, pracowitością" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Odchodząca ze stanowiska szefowa rządu odniosła się do sytuacji na Twitterze. "Bardzo dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia, podziękowania, za wszystkie tak dla mnie miłe Państwa wpisy. Te dwa lata były dla mnie niezwykłym czasem, a służba dla Polski i Polaków zaszczytem. Dziękuję" - napisała Beata Szydło.

Dotychczasowej premier na Twitterze podziękował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Pani Premier, jeszcze raz bardzo dziękuję za dwa lata skutecznych rządów. Za trud i poświęcenie, za mądrość i rozwagę, za normalność i naturalność, za spokój, determinację i odwagę. BiałoCzerwonaDrużyna trwa, bo jest to DobraZmiana dla naszej Ojczyzny!" - stwierdził Stanisław Karczewski.

Beacie Szydło podziękował też rzecznik jej rządu - Rafał Bochenek. "To był bardzo dobry, historyczny czas dla Polski i tytaniczna praca premier Beaty Szydlo dla naszej Ojczyzny. Dziękuję pani premier za zaufanie i że mogłem pod Pani kierunkiem w tej wielkiej misji i służbie Polakom uczestniczyć. To były Dobre2Lata Dziękujemy" - napisał na Twitterze Rafał Bochenek.

"Dziękuję Premier Beacie Szydło za Dobre2lata. Wprowadziliśmy dobre zmiany dla polskich rodzin, pracowników i seniorów"- napisała na Twitterze minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W komunikacie po posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości stwierdzono, że Beata Szydło odegrała szczególną rolę przy osiąganiu sukcesów w - jak wyliczono - sferze społecznej i ekonomicznej, na niwie oświaty i kultury oraz na polu bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego państwa i polityki zagranicznej. "Wykazała się Ona ogromną sprawnością polityczną, niezwykłym talentem medialnym, wyjątkową determinacją i odwagą, a także niezwykłą pracowitością" - oceniły władze PiS. Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości złożył też "gorące podziękowania Pani Premier Beacie Szydło". "Żywimy ogromny szacunek dla dokonań Pani Premier oraz darzymy Ją wielką sympatią, jaką zaskarbiła sobie swoją pracą dla Polski" - napisano w komunikacie.

IAR/PP/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt