Logo Polskiego Radia
Print

Polska i Albania wzmocnią współpracę

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 06.12.2017 16:31
  • Premier Albanii zachęca Polaków do przyjazdu [posłuchaj]
Beata Szydło i Edi Rama zapowiedzieli działania na rzecz przystąpienia Albanii do Unii Europejskiej
Premier Beata Szydło i premier Albanii Edi RamaPremier Beata Szydło i premier Albanii Edi RamaPAP/Paweł Supernak

Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w środę w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej.


Premier Albanii Edi Rama przebywa w Warszawie z oficjalną wizytą. Beata Szydło na konferencji prasowej, po spotkaniu z Ramą zauważyła, że w tym roku obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Albanią. Jak dodała, środowe rozmowy w Warszawie potwierdziły, że relacje między obydwoma krajami bardzo dobre. "Będziemy je rozwijać, będziemy je umacniać" - szefowa polskiego rządu. Poinformowała, że podczas rozmów omówione zostały obszary, w których oba państwa współpracują oraz te, w których ma nastąpić pogłębienie współpracy.


Premier zadeklarowała, że Polska chce pomóc i włączyć się w proces negocjacyjny dot. przystąpienia Albanii do Unii Europejskiej. "Mamy doświadczenie (...) z procesu akcesji i będziemy służyli Albanii tym doświadczeniem tak, aby jak najszybciej i najlepiej przygotowała się do procesu rozpoczęcia negocjacji. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska doceni te reformy, które Albania już wprowadziła i w połowie 2018 r. będzie ogłoszona data otwarcia negocjacji ws. akcesji Albanii do UE" - powiedziała Szydło.


Zaproponowała też albańskiemu premierowi poszerzenie dotychczasowej współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i utworzenie Konferencji Tirańskiej, czyli - jak mówiła - dwustronnego forum konsultacyjnego, w ramach którego Polska będzie przekazywać Albanii doświadczenie administracji publicznej w okresie transformacji ustrojowej i negocjacji z UE.


Edi Rama ocenił, że propozycja premier Szydło utworzenia Konferencji Tirańskiej jest dla jego kraju wielką szansą. "Przyjmujemy to zaproszenie i inicjatywę z wielkim szacunkiem i wielkimi podziękowaniami" - mówił. "Oceniamy, że Polska jest dla nas modelem, jako kraj, który przeszedł przez transformację ustrojową: od kraju znajdującego się w bliku komunistycznym, do kraju, który dziś w UE odgrywa czołową rolę. Bez dwóch zdań, byliśmy, jesteśmy i będziemy bardzo wdzięczni Polsce za wsparcie naszych planów integracji europejskiej" - podkreślił premier Albanii.


Jak dodał, bardzo ważna jest dla niego także polska gotowość do włączenia się w proces berliński i przewodniczenia jemu w roku 2019. Proces berliński to inicjatywa, której celem jest wsparcie unijne dla państw aspirujących do bycia członkami Wspólnoty. "Doceniamy to, co Polska robi i chcemy z tego korzystać" - powiedział szef albańskiego rządu.


Szydło poinformowała, że z premierem Albanii rozmawiała również o możliwościach inwestycyjnych i doświadczeniach Polski przy wprowadzaniu reform w służbie zdrowia oraz reform społecznych. Jak wskazała, Albania jest coraz chętniej wybieranym przez Polaków państwem, jako miejsce wypoczynku, a co za tym idzie, współpraca państw w ramach relacji turystycznych pogłębia się. "Polscy turyści są bardzo życzliwie nastawieni do podróży do Albanii, chwalą sobie pobyt w Albanii i to jest coraz bardziej zauważalne" - zaznaczyła Szydło.
Także Rama podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów rozwoju w relacjach polsko-albańskich jest turystyka. Jak dodał od stycznia do października b.r. do Albanii przybyło około 74 proc. więcej turystów, niż w zeszłym roku. "W tym kontekście bardzo prosiłem panią premier, aby zachęcić polskiego przewoźnika LOT, by ustanowił bezpośrednie połączenie między Warszawą, a Tiraną, co byłoby z korzyścią dla obu krajów" - mówił premier Albanii.
"Podczas spotkania z panią premier rozmawialiśmy o szeregu ważnych kwestiach. Istnieje pełna zgodność, że między nami jest bardzo duży potencjał rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych" - podkreślił Rama.
Premier Albanii podziękował premier Szydło za ciepłe i przyjacielskie powitanie, konstruktywną rozmowę oraz deklarację pomocy. Złożył też serdeczne życzenia z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.


Po konferencji prasowej premier Szydło wraz z premierem Ramą udali się na polsko-albańskie Forum Biznesu, w trakcie którego nastąpi podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.

PAP/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt