Logo Polskiego Radia
Print

NATO wspiera Gruzję w jej europejskich staraniach

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 06.12.2017 15:05
  • NATO wspiera Gruzję [posłuchaj].mp3
NATO wspiera Gruzję w jej staraniach o zbliżenie się z Europą. Taką deklarację złożył w Brukseli Jens Stoltenberg
Flaga NATOFlaga NATODomena publiczna (źródło: Wikipedia)


NATO wspiera Gruzję w jej staraniach o zbliżenie się z Europą. Taką deklarację złożył w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Gruzja była jednym z tematów rozmów trwającego właśnie w kwaterze głównej w Brukseli spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Polskę reprezentuje szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Po rozmowach ministrów z władzami Gruzji sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ponownie zaapelował do Rosji o wycofanie się z Abchazji i Osetii Południowej, które przed niemal dekadą odłączyły się od Gruzji i ogłosiły jednostronnie niepodległość.

Szef NATO zapewniał także Gruzję o wsparciu ze strony Sojuszu. Chodzi zarówno o wsparcie polityczne jak i pomoc w tworzeniu nowoczesnej armii. “W 2019 roku planujemy wspólne ćwiczenia wojskowe. Nasze wspólne centrum treningowe w Gruzji działa i wyszkoliło już około tysiąca żołnierzy” - dodał Stoltenberg. Dodał też, że drzwi do NATO pozostają otwarte, jeśli Tbilisi spełni wszystkie konieczne wymogi.

Gruzja jest obecnie najbardziej zaawansowanym krajem na wschodzie, jeśli chodzi o starania o członkostwo w NATO.
W 1994 roku Gruzja przystąpiła do tzw. Partnerstwa dla Pokoju czyli do luźnego stowarzyszenia z Sojuszem. Władze w Tbilisi już wówczas deklarowały, że ich celem jest pełne członkostwo. Prace zostały jednak zahamowane po gruzińsko-rosyjskiej wojnie w 2008 roku. Obecnie Gruzja stara się o zaakceptowanie Planu na Rzecz Członkostwa, co byłoby wstępnym rozpoczęciem drogi do NATO.

IAR/PP

tags: Gruzja, NATO
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt