Logo Polskiego Radia
Print

Brexit: UE i Wlk. Brytania nie doszły do porozumienia

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.12.2017 15:14
  • Brukselskie rozmowy o Brexicie [posłuchaj].mp3
Nie ma porozumienia UE z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Poinformował o tym szef KE Jean-Claude Juncker
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna CC0

O braku porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu poinformował szef Komisji Jean-Claude Juncker po rozmowach w Brukseli z brytyjską premier Theresą May.

- Pomimo naszych najlepszych wysiłków i znaczącego postępu w negocjacjach w ostatnich dniach, dotyczących nierozstrzygniętych kwestii, nie było możliwe osiągnięcie pełnego porozumienia - powiedział szef Komisji Europejskiej.

Wyraził nadzieję, że kompromis zostanie znaleziony jeszcze w tym tygodniu. - To nie jest porażka, to początek ostatniej rundy negocjacji - dodał.

Jest jeszcze szansa na przełamanie impasu?

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May potwierdziła brak porozumienia i również wyraziła nadzieję na przełamanie impasu.

- W kilku sprawach utrzymują się różnice zdań. Spotkamy się ponownie przed końcem tygodnia i jestem przekonana, że te rozmowy zakończą się pozytywnie - dodała brytyjska premier.

Zatem ostateczny termin na porozumienie wyznaczony przez Komisję Europejską zostaje przedłużony.

Negocjacje dotyczą trzech kwestii: przyszłości granicy Irlandii z Irlandią Północną, zagwarantowania praw Europejczykom na Wyspach oraz rozliczeń finansowych i wpłat do europejskiego budżetu po Brexicie. Od postępu w negocjacjach i porozumienia w tych trzech sprawach Unia uzależnia zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przyszłej umowy handlowej Brukseli z Londynem, na czym brytyjskim władzom bardzo zależy.

Wielka Brytania poza wspólnym rynkiem

Przypomnijmy, że Brexit będzie oznaczać dla Wielkiej Brytanii opuszczenie wspólnego rynku i unii celnej, deklarowali z kolei w połowie sierpnia minister finansów Philip Hammond i handlu międzynarodowego Liam Fox.

Opuszczenie wspólnego rynku i unii celnej oznacza, że Wielka Brytania ma niecałe dwa lata na zawarcie nowych porozumień handlowych z Unią Europejską. Żeby nie ucierpiał eksport i import na Wyspy brytyjski rząd powinien renegocjować i podpisać na nowo 750 umów i kontraktów z blisko 170 państwami.

Problem z dostępem do unijnego rynku

Nie wiadomo, czy to się uda. Eksperci są sceptyczni. Po Brexicie Wielka Brytania będzie miała problem z dostępem do europejskiego rynku, przewidywał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Maciej Bukowski, prezes Instytutu WiseEuropa.

- Jak duży? Tego nie wiemy, bo to zależy od negocjacji. Ale już w latach 70., kiedy Wielka Brytania jeszcze nie była członkiem Unii Europejskiej, wyraźnie miała problem gospodarczy. Np. przemysł brytyjski był znacznie mniej produktywny od przemysłu Europy kontynentalnej. Dopiero po przystąpieniu Wielkiej Brytanii w latach 70. do wtedy jeszcze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - ta sytuacja zaczęła się zmieniać i wzrost gospodarczy na Wyspach przyspieszył – przypominał ekspert.

Unia Europejska jest kluczowym partnerem dla Wielkiej Brytanii, stąd obydwu stronom powinno zależeć na "pokojowym" przebiegu negocjacji.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r.

IAR/PAP/ep/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt