Logo Polskiego Radia
Print

Chiny o sytuacji na Półwyspie Koreańskim

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 04.12.2017 12:29
  • Chiny o sytuacji na Półwyspie Koreańskim [posłuchaj].mp3
  • Dr Nicolas Levi o eskalacji napięcia w relacjach z Koreą Północną.
Kolejna próba przeprowadzenia przez Koreę Płn. testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anton Watman

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest „godna ubolewania” - uważa szef chińskiej dyplomacji. Minister Wang Yi odniósł się dziś do przeprowadzenia przez Koreę Północną kolejnej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Minister Wang Yi zwrócił uwagę, że przez dwa miesiące poprzedzające ubiegłotygodniowy test, sytuacja na Półwyspie Koreańskim była „w miarę spokojna”. Dodał, że Chiny mają otwarte podejście do problemu Korei Północnej. W jego opinii jednak wszystkie zaangażowane strony powinny wykazać się chęcią konsultacji.

W ubiegłym tygodniu Korea północna przeprowadziła test rakiety dalekiego zasięgu. Pjongjang ogłosił się też mocarstwem nuklearnym. Wcześniej Chiny wraz z Rosją wysunęły propozycję mającą ich zdaniem złagodzić napięcia na Półwyspie. Korea Północna miałaby wstrzymać rozwój programów jądrowego i rakietowego, w zamian zaś USA i Korea Południowa powstrzymałyby się od manewrów na Półwyspie Koreańskim. Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak Waszyngton. Amerykanie twierdzą, że to Pjongjang powinien najpierw wyrazić dobrą wolę potrzebną do rozpoczęcia ewentualnych negocjacji.

Z dr Nicolasem Levim z Centrum Studiów Polska-Azja rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt