Logo Polskiego Radia
Print

Co z granicami Irlandii po Brexicie?

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 01.12.2017 14:30
Raport brytyjskich parlamentarzystów podważa możliwość pozostawienia otwartej granicy z Irlandią po Brexicie
Demonstracja zwolenników Brexitu w Londynie, w przeddzień wyroku Sądu Najwyższego, 23 czerwca Foto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Rząd w Londynie nie chce granicznych przejść ze szlabanami i kontrolą. Obecnie granica miedzy republiką, a terytorum, na którym władzę sprawuje brytyjski rząd, jest niewidoczna. Szef parlamentarnej komisji Hilary Benn mówił dziś jednak w BBC, że po wyjściu ze Wspólnoty Europejskiej będzie to niemożliwe, ponieważ kraj ma opuścić jednolity rynek i unię celną.

Brytyjski rząd przedstawił latem koncepcję, według której do kontroli granicznych miałaby zostać użyta "zaawansowana technologia", pozwalająca na kontrole wyrywkowe i rezygnację z infrastruktury granicznej. Hillary Ben mówił dziś jednak, że to "rozwiązania nieprzetestowane", które pozostają "spekulacją".

Obawy co do kształtu granicy po Brexicie od dawna wyraża rząd w Dublinie. "Skupiamy się obecnie na upewnieniu się, że nie będzie rozbieżności między północą a południem. W takim przypadku trudno byłoby uniknąć kontroli granicznych" - przestrzegał dziś w programie radiowym BBC Today wiceszef rządu republiki Simon Coveney.

Przeciwko koncepcjom, by Dublin i Belfast koordynowały po Brexicie regulacje, co pozwoliłoby na niemontowanie szlabanów i budek strażniczych, protestuje unionistyczna partia Irlandii Północnej. Argumentuje, że region jest częścią Zjednoczonego Królestwa, a po Brexicie nie może mieć specjalnych zobowiązań, odmiennych od reszty kraju.

Kwestia irlandzka jest obecnie uważana za największą przeszkodę w przejściu do następnej rundy negocjacji brexitowych.

Spór o granicę irlandzką to również dodatkowy kłopot dla brytyjskiej premier. Jej krucha większość parlamentarna opiera się obecnie na poparciu irlandzkich unionistów. Jednak w przypadku układu, który uznają za niekorzystny, mogą wycofać poparcie dla gabinetu.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt