Logo Polskiego Radia
Print

Specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 29.11.2017 15:57
  • Stany Zjednoczone wzywają społeczność międzynarodową do zwiększenia izolacji reżimu w Pjongjangu [posłuchaj]
Tematem obrad był test rakietowy Korei Północnej. Posiedzenie zwołano na żądanie USA, Japonii i Korei Południowej
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Anton Watman

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na pilnym posiedzeniu poświęconym przeprowadzonemu przez Koreę Północną testowi rakiety balistycznej. Posiedzenie zwołano na żądanie Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej.

Amerykański prezydent Donald Trump oświadczył, że jego kraj bardzo poważnie traktuje północnokoreańską próbę z rakietą balistyczną. Zapowiedział utrzymanie dotychczasowej polityki wobec Pjongjangu, którą nazwał "bardzo twardą". Donald Trump dodał, że północnokoreański test utwierdza go w przekonaniu o konieczności wzmocnienia amerykańskich sił zbrojnych. "Rozwiążemy ten problem" - powiedział prezydent USA.

Pentagon poinformował, że wystrzelona przez Koreę Północną międzykontynentalna rakieta balistyczna przeleciała około tysiąca kilometrów i wpadła do Morza Japońskiego.

Północnokoreańską próbę w ostrych słowach potępił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także Unia Europejska i NATO.

Mmio protestów światowej opinii publicznej i międzynarodowych sankcji, Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy i rakietowy.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt