Logo Polskiego Radia
Print

Polska - Ukraina: Szansa na normalizacje stosunków

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 29.11.2017 17:30
  • O grudniowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie [posłuchaj]
Kijów uważa, że wizyta Andrzeja Dudy na Ukrainie może się przyczynić do złagodzenia napięć
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oleksandr Berezko/shutterstockZdjęcie ilustracyjneFoto: Oleksandr Berezko/shutterstock

Polski prezydent ma odwiedzić Ukrainę w grudniu.

Kostiantyn Jelisiejew w ukraińskiej telewizji „5 kanał” wyraził nadzieję, że wizyta Andrzeja Dudy doprowadzi do porozumienia w dziedzinie sporów historycznych. Jednocześnie zaznaczył, że chciałby, aby polska strona pracowała nad skróceniem listy Ukraińców, którym zakazano wjazdu do Polski.

Chodzi o listę ukraińskich urzędników, odpowiedzialnych za blokowanie ekshumacji i upamiętnień Polaków spoczywających na terytorium Ukrainy. Dotychczas w jej ramach nie wpuszczono do Polski szefa ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień Światosława Szeremety.

Pogorszenie polsko-ukraińskich stosunków jest związane z blokadą ekshumacji polskich ofiar na terytorium Ukrainy, nałożoną m.in. przez ukraiński IPN. Miała to być odpowiedź strony ukraińskiej na demontaż nielegalnego upamiętnienia żołnierzy UPA w Hruszowicach koło Przemyśla. W reakcji na przedłużające się wstrzymanie polskich ekshumacji szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że osoby odpowiedzialne za to będą objęte zakazem wjazdu do Polski.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt