Logo Polskiego Radia
Print

ORP "Kormoran" włączony do służby na morzu

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 28.11.2017 18:27
  • Komandor Maksymilian Dura o ORP "Kormoran"
Po wprowadzeniu do służby nowego niszczyciela min MON zapowiada, że za tym okrętem pójdą dwie kolejne jednostki
ORP "Kormoran"ORP "Kormoran"PAP/Adam Warżawa
Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że Marynarka Wojenna jako osobny rodzaj sił zbrojnych zostanie przywrócona morzu i Gdyni. Na gdyńskim Skwerze Kościuszki minister uczestniczył w uroczystości wcielenia do służby nowego okrętu wojennego ORP Kormoran.
Minister obrony narodowej podkreślił, że nie ma lepszej gwarancji bezpieczeństwa niż własna silna armia, w tym szczególnie Marynarka Wojenna. "Dowód temu dajemy dziś, wcielając do służby nowy okręt. To początek odbudowy polskiej floty wojennej" - mówił minister Antoni Macierewicz.
Poinformował, że zostały podjęte decyzje o budowie kolejnych okrętów, między innymi okrętu "Ratownik". Zapadła także decyzja, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni zostanie wybrany partner do budowy co najmniej trzech nowoczesnych okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety manewrujące. Wszystko to po to - tłumaczył Antoni Macierewicz - "by nikomu się nie śniło o tym, by zagrozić polskim granicom i polskiemu morzu".
Szef MON dodał, że na poprawę bezpieczeństwa Polski ogromny wpływ będzie miało przekopanie Mierzei Wiślanej. "Dzięki temu nikt z zewnątrz nie będzie decydował, czy możemy, czy też nie korzystać z polskiego morza" - powiedział minister Macierewicz.
Oklaskami zostały przyjęte słowa ministra o przywróceniu w Gdyni dowództwa Marynarki Wojennej. Ta formacja ma być osobnym rodzajem sił zbrojnych. Decyzje w tej sprawie zostały już podjęte - mówił Antoni Macierewicz
Marynarka Wojenna świętuje dziś 99 rocznicę powołania. Z tej okazji wręczono odznaczenia i medale. Była też uroczysta zmiana warty.

Szef MON Antoni Macierewicz wziął udział na gdyńskim Skwerze Kościuszki w uroczystości włączenia do służby nowego okrętu wojennego ORP "Kormoran".

Nowoczesny niszczyciel min został zwodowany we wrześniu 2015 roku. Plany resortu obrony zakładają dostawę jeszcze dwóch tego typu jednostek. Zakup wszystkich trzech okrętów to koszt około miliarda dwustu milionów złotych.

Z komandorem Maksymilianem Durą z serwisu Defence24.pl rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt