Logo Polskiego Radia
Print

Para prezydencka z wizytą w Wietnamie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 27.11.2017 08:55
  • Para prezydencka wraz z delegacją w Wietnamie [posłuchaj]
Czterodniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy zdominują rozmowy polityczne i gospodarcze
Para prezydencka Foto: IAR/Krystian DobuszyńskiPara prezydencka Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczynają dziś oficjalną wizytę w Wietnamie. Polskiej parze prezydenckiej towarzyszą przedstawiciele rządu oraz 65 przedsiębiorców wchodzących w skład misji biznesowej. Czterodniową wizytę prezydenta zdominują rozmowy polityczne i gospodarcze.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, perspektywy rozwoju i potencjał wietnamskiego rynku zauważył polski rząd, wymieniając Wietnam wśród pięciu rynków szczególnie ważnych dla aktywizacji polskiego eksportu.

Wieczorem czasu lokalnego w Hanoi prezydent Andrzej Duda spotka się z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni. Na przestrzeni lat polskie szkoły wyższe wykształciły ponad 4 tysiące wietnamskich studentów i naukowców. Podczas uroczystości prezydent wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju dwustronnych relacji.

We wtorek Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami najwyższych władz Wietnamu. Najpierw zaplanowano spotkanie par prezydenckich Polski i Wietnamu. Później przewidziano rozmowy Andrzeja Dudy i Tran Dai Quang w wąskim gronie, a następnie spotkanie plenarne delegacji. W południe czasu lokalnego zawarte zostaną umowy międzyrządowe. Towarzyszący prezydentowi wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin podpisze porozumienie o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego z wietnamskim Ministerstwem Edukacji i Kształcenia.

Ponadto zawarte zostaną umowy gospodarcze, między innymi o współpracy finansowej. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln dolarów pożyczki, które mają zostać przeznaczone na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów. W czasie wizyty podpisane zostaną porozumienia biznesowe. Także we wtorek prezydent Duda spotka się z premierem Wietnamu Nguyen Xuan Phuc i sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong.

Jak zaznacza Kancelaria Prezydenta, władze w Hanoi prowadzą politykę otwierania gospodarki na inwestycje z zagranicy. Polska liczy na zdynamizowanie relacji gospodarczych z Wietnamem dzięki umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a tym azjatyckim krajem, która ma wejść w życie na początku przyszłego roku.

Prezydent będzie również rozmawiał z wietnamskimi partnerami na tematy związane z polityką bezpieczeństwa, także w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W środę w siedzibie Zgromadzenia Narodowego prezydent spotka się z delegacją parlamentarzystów z Polski i Wietnamu.

W czwartek w mieście Ho Chi Minh Andrzej Duda otworzy Polsko-Wietnamskie Forum Gospodarcze. W skład polskiej delegacji biznesowej wchodzą między innymi przedstawiciele firm farmaceutycznych, przemysłowych, maszynowych i spożywczych. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaznacza, że władze Wietnamu są otwarte na kapitał zagraniczny. Dodatkowymi atutami dla inwestorów z Polski są niskie koszty wejścia na rynek, jedne z najniższych kosztów pracy w Azji oraz szybka procedura rejestracji firmy. Wietnam może też pochwalić się wzrostem PKB zbliżającym się do poziomu 7 procent i rynkiem 90 milionów konsumentów. Czyni to Wietnam 15. najludniejszym krajem świata.

Ho Chi Minh to jedno z 11 miast, w których w tym roku swoją działalność rozpoczęło Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH. W czwartek po południu prezydent Duda weźmie udział w ceremonii oficjalnego otwarcia biura.

Ostatnim punktem wizyty będzie spotkanie Andrzeja Dudy z przewodniczącym Komitetu Ludowego miasta Cho Chi Minh.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt