Logo Polskiego Radia
Print

Echa wycofania wniosków o nominacje generalskie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 26.11.2017 15:18
  • Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski o wycofaniu nominacji generalskich [posłuchaj]
  • Wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki tłumaczy decyzję wycofania nominacji generalskich [posłuchaj]
Czy szef MON wycofał wnioski, aby poprawić atmosferę współpracy pomiędzy nim a prezydentem?
Foto: PAP/Radek Pietruszka

Tak decyzję Antoniego Macierewicza tłumaczył w wypowiedzi dla TVP Info wiceminister Bartosz Kownacki. "Wnioski zostały wycofane, aby ta atmosfera była lepsza. Aby nie było pytań dziennikarzy, jak państwo chcecie współpracować skoro prezydent np. nie podpisał nominacji a prezydent argumentuje to tym, że jeszcze nie zostały rozstrzygnięte pewne rozwiązania dotyczące systemu dowodzenia i kierowania armią" - powiedział Bartosz Kownacki.

Z kolei szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że decyzja o wycofaniu nominacji jest zaskoczeniem dla prezydenta. W wypowiedzi dla TVP Info dodał, że wcześniejszy brak nominacji generalskich w wojsku nie wynikał z ocen personalnych tylko z oceny uwarunkowań. Dlatego też - jak mówił - wycofanie przez ministra listy osób do nominacji nic nie zmienia.

Zdziwienie decyzją szefa MON wyraził dziś także sam prezydent Andrzej Duda.

Przedwczoraj minister Antoni Macierewicz wycofał 14 wniosków o awanse, złożonych kilka miesięcy temu. Prezydent przyznał, że nie bardzo wie, jak podejść do tej decyzji. "Ta informacja, która dotarła do mnie przez media, bardzo mnie zdziwiła z tego względu, że nigdy nie podważałem kandydatur na stopień generalski, które były zgłoszone przez pana ministra Macierewicza" - powiedział prezydent. Dodał, że o tym, jak ocenia tych oficerów, świadczy fakt, że 11 listopada wręczył im odznaczenia państwowe. Andrzej Duda podkreślił jednak, że awanse generalskie nie są nagrodami, ale nowymi zadaniami i trzeba je wpisywać w plany rozwojowe armii. Pracuje nad nimi ministerstwo obrony i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent powiedział, że ogromnym utrudnieniem w tych pracach jest fakt, że nie może korzystać z pomocy generała Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. Służba Kontrwywiadu Wojskowego od czerwca prowadzi wobec niego postępowanie sprawdzające. "Bardzo mnie ta sprawa martwi" - powiedział prezydent Duda.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt