Logo Polskiego Radia
Print

Polscy żołnierze na paradzie wojskowej w Rydze

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.11.2017 10:00
  • Polscy żołnierze na paradzie w Rydze. Relacja Kamila Zalewskiego
W Rydze polscy żołnierze wzięli udział w paradzie wojskowej z okazji Święta Niepodległości Łotwy
flickr.com

W Rydze polscy żołnierze wzięli udział w paradzie wojskowej z okazji Święta Niepodległości Łotwy. Defiladę przed ryskim zamkiem nad Dźwiną odbierał prezydent tego kraju Raimonds Vejonis.

Raimonds Vejonis powiedział, że Łotwa nigdy nie była tak silna i bezpieczna jak dzisiaj. Zaznaczył też, że w tym stuleciu nastąpiły szybkie zmiany, pojawiły się nowe rodzaje zagrożeń i wyzwań. Prezydent podziękował też krajom, które pomagają bronić łotewskich granic. "Jesteśmy wdzięczni Kanadzie, Albanii, Włochom, Polsce, Słowenii, Hiszpanii" - zaznaczył w przemówieniu Raimonds Vejonis.

W paradzie po raz pierwszy w historii wolnej Łotwy wzięli też udział polscy żołnierze. "Tworzymy historię" - powiedział Polskiemu Radiu major Marek Potorski, dowódca polskiego kontyngentu wojskowego na Łotwie. "Jestem dumny, że mieliśmy okazję uczestniczyć w tej pięknej paradzie" - dodaje major.

Łotewskie Ministerstwo Obrony określiło tegoroczne obchody Święta Niepodległości za najbardziej ambitne od czasu, kiedy Łotwa stała się niezależna w 1990 roku. Defilada wojskowa zorganizowana w Rydze była największą w ciągu ostatnich 27 lat. Wzięło w niej udział ponad 1000 żołnierzy z Łotwy oraz krajów wchodzących w skład międzynarodowego batalionu NATO, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i strażaków.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Kamila Zalewskiego.

IAR/hoPrint
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt