Logo Polskiego Radia
Print

Szef MON: umowy na Patrioty możliwe jeszcze w tym roku

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.11.2017 18:35
  • Antoni Macierewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami powiedział, że z naszego punktu widzenia pozytywna decyzja Kongresu kończy negocjacje (IAR)
Jeśli Kongres USA wyda zgodę, będziemy mogli kupić Patrioty jeszcze w 2017 roku - uważa Antoni Macierewicz
Szef MON Antoni MacierewiczSzef MON Antoni MacierewiczPAP/Tomasz Gzell

Kongres USA zajmie się jutro sprawą sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot. Jeśli administracja Stanów Zjednoczonych wyda pozytywną notyfikację, będziemy mogli jeszcze w tym roku podpisać umowę - uważa szef MON. Antoni Macierewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami powiedział, że z naszego punktu widzenia pozytywna decyzja Kongresu kończy negocjacje.

- Żadnych negocjacji już nie będzie; my wybierzemy z tego, co Amerykanie oferują, to, co musimy wziąć, i zrealizujemy zgodnie z potrzebami krajowymi powiedział minister dziennikarzom nawiązując do spodziewanej w tym tygodniu notyfikacji przez Kongres zgody na sprzedaż systemu Polsce.

- Z jednej strony to zgoda na sprzedaż systemu Patriot, a z drugiej oferta, z której wybierzemy te systemy, te zdolności offsetowe, technologie, które są najbardziej potrzebne polskiej armii i które sprawiają, że będziemy zdolni produkować, upgrade’ować, rozszerzać polskie zdolności przemysłowe - dodał Macierewicz.

Dodał, że spodziewana notyfikacja kongresowa oznacza zakończenie negocjacji, a strona polska zapewne nie przyjmie całej oferty, „bo też nie ma takiego wymogu”. Amerykanie – powiedział minister - "położą na stole cały wachlarz technologii, które czasami przekraczają swoim finansowaniem nasze możliwości".

Umowa jeszcze w 2017 roku

Minister ponownie wyraził przekonanie, że umowa o dostawach zostanie podpisana jeszcze w tym roku. O wyborze zestawów Patriot jako przedmiotu rozmów między rządami Polski i USA zdecydował jeszcze poprzedni rząd w kwietniu 2015 r. Według zapowiedzi obecnego kierownictwa MON system wprowadzony w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł. Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych.

Według lipcowego porozumienia dostawy mają zostać podzielone na dwie fazy, w pierwszej fazie obejmując cztery jednostki ogniowe (tj. dwie baterie z 12 wyrzutniami) w obecnie dostępnej konfiguracji – z radarem sektorowym, uzbrojone w pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE. W drugiej fazie Polska ma otrzymać baterie uzbrojone także w tańsze pociski SkyCeptor opracowywane w kooperacji Izraela i USA oraz radar o polu obserwacji 360 stopni.

Polska wymaga także, by baterie zostały zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma się stać standardem w amerykańskich wojskach lądowych. Zgodnie z memorandum pierwsze dostawy miały nastąpić w roku 2022, jednak według szefa MON pierwsze zestawy miałyby trafić do Polski w roku 2020, a nawet pod koniec 2019.

Oferta Raytheona

W październiku dostawca systemu Patriot – amerykański koncern Raytheon – przedstawił ofertę offsetową dotycząca pierwszej fazy planowanych dostaw. Korporacja deklarowała gotowość do najszerszego transferu technologii, na jaki pozwala amerykańskie prawo. Jak ostatnio powiedział PAP prezes Raytheon Integrated Defense Systems Wes Kremer, oferta, z której strona polska może wybrać interesujące ją projekty, liczy ponad 5 tys. stron. Kremer wyraził przekonanie, że jeszcze w listopadzie, po zatwierdzeniu zgody przez Kongres, zostanie przedstawiony projekt umowy (Letter of Acceptance).

Wśród zdolności, które Polska mogłaby pozyskać i wykorzystywać nie tylko w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, Kremer wymienił technologie napędu rakietowego i naprowadzania oraz umiejętność zarządzania programami zbrojeniowymi. Według wcześniejszych zapowiedzi Raytheona transfer ma pozwolić na 50-procentowy udział polskiego przemysłu i objąć także systemy łączności, podwozia i wyrzutnie

We wrześniu Amerykanie zastrzegali, że nie będą mogli przekazać algorytmów, kodów źródłowych ani technologii głowicy naprowadzającej i wieloimpulsowych silników rakietowych zwiększających prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel. Lista możliwych do przekazania technologii była jeszcze tematem późniejszych rozmów międzyrządowych.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt