Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent Gruzji odwiedza Warszawę

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 08.11.2017 17:09
  • Paweł Kowal o relacjach polsko-gruzińskich.
Giorgi Margwelaszwili rozmawiał z Andrzejem Dudą o euroatlantyckich aspiracjach swojego kraju
Prezydenci Giorgi Margwelaszwili i Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.Prezydenci Giorgi Margwelaszwili i Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.PAP/Paweł Supernak

Prezydenci Andrzej Duda i Giorgi Margwelaszwili zgodni co do euroatlantyckich aspiracji Gruzji. Prezydent tego kraju składa dziś oficjalną wizytę w Warszawie. Jak mówił, celem Gruzji jest prawo do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Wsparcie dla tych aspiracji wyraził polski prezydent.

Andrzej Duda zaznaczał, że utrzymanie otwartych drzwi do Unii Europejskiej jest nie tylko w interesie Polski, ale i całej Wspólnoty.Zdaniem prezydenta, jeżeli państwa Unii założą, że będzie się ona tylko zmniejszała, to oznacza początek jej końca. Polski prezydent porównał europejską integrację do łodzi, która w związku z Brexitem wyhamowała. "Jeżeli społeczeństwo Wielkiej Brytanii zdecydowało o tym, że ich kraj odchodzi z Unii Europejskiej, jeżeli wstają od wioseł, my powinniśmy szukać innych wioślarzy, zwłaszcza tych, którzy chcą razem z nami tę łódź europejską wysuwać na prowadzenie" - tłumaczył.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w przyszłości takie kraje jak Gruzja mogą zostać włączone do innych formatów europejskiej współpracy. Jedną z możliwości jest współpraca państw Partnerstwa Wschodniego do Trójmorza, polsko-chorwackiej inicjatywy skupiającej 12 krajów leżących w obrębie Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. "Jeżeli się okaże, że te projekty infrastrukturalne realizujemy z powodzeniem i że ta współpraca rozwija się dobrze, to nie ukrywam, że w przyszłości możemy także myśleć o rozszerzeniu współpracy poza kraje dzisiejszej Unii, także o te kraje, które do niej dzisiaj aspirują. Być może współpraca w ramach Trójmorza będzie także jedną ze ścieżek docierania krajów Partnerstwa Wschodniego do przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej" - powiedział Andrzej Duda.

Pytany o aspiracje Gruzji wobec członkostwa w NATO, prezydent zwrócił uwagę na "strategiczne" położenie tego kraju. Jak stwierdził, obecność Gruzji w strukturach wspólnoty euroatlantyckiej jest niezwykle ważna. "Zaryzykowałbym twierdzenie, że ma znaczenie kluczowe" - dodawał. Pod koniec listopada w Brukseli odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego, na którym unijni liderzy będą rozmawiać z przywódcami Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanu.

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili podkreślał, że w Polsce unijne aspiracje jego kraju są przyjmowane pozytywnie. "Bylibyśmy bardzo zadowoleni, jeśli wszystkie kraje Unii Europejskiej przemawiałyby polskim głosem. Ale rozumiemy, że to nie jest realne. W takiej rzeczywistości, gdy mamy do czynienia z różnymi stanowiskami w Unii, najważniejsze jest, by utrzymać dynamikę tego procesu" - powiedział prezydent Gruzji. Jak dodał, politycy jego kraju zawsze spotykają się w Polsce z wizją a nie - jak mówił - o tym, co nie zostało zrobione.

W ubiegłym miesiącu media podawały, że w dokumencie listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego zapisane zostanie unijne "uznanie europejskich aspiracji" Mołdawii, Gruzji i Ukrainy. Giorgi Margwelaszwili ocenił, że w kontekście "historycznego wyboru" jego kraju dotyczącego członkostwa, nie można mówić o rozczarowaniu takimi deklaracjami. Gruzja - podobnie jak Mołdawia i Ukraina - to państwo stowarzyszone z Unią Europejską. Te kraje zostały też objęte ruchem bezwizowym z państwami Schengen. To udogodnienie dotyczy posiadaczy paszportów biometrycznych.

Z dr Pawłem Kowalem z Polskiej Akademii Nauk rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt