Logo Polskiego Radia
Print

Były premier Katalonii wyszedł z aresztu

IAR / PAP
Dariusz Adamski 06.11.2017 05:55
Belgijski sąd warunkowo zwolnił byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego czterech ministrów
Carles Puigdemont oraz byli ministrowie KataloniiCarles Puigdemont oraz byli ministrowie KataloniiPAP/EPA/EFE

Belgijski sąd warunkowo zwolnił z aresztu zdymisjonowanego przez władze w Madrycie premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego czterech ministrów. Wyjechali oni z Hiszpanii i od wtorku przebywają w Brukseli. Sąd zdecydował właśnie, że politycy mają ponownie stawić się przed belgijskim wymiarem sprawiedliwości w ciągu 15 dni - poinformowała w oświadczeniu prokuratura.

Wczoraj Katalończycy w towarzystwie adwokatów zgłosili się na komisariat policji w Brukseli. Stamtąd zostali przewiezieni do budynku prokuratury. Rzecznik belgijskiej prokuratury Gilles Dejemeppe poinformował, że Katalończycy zostali oficjalnie powiadomieni o wydanym przez hiszpańskie władze Europejskim Nakazie Aresztowania.

Jak podały katalońskie media, Carles Puigdemont uzasadnił, że oddaje się w ręce belgijskiego wymiaru sprawiedliwości, bo ma do niego zaufanie. Nie wierzy zaś, że w Hiszpanii mógłby liczyć na niezależny i sprawiedliwy proces. W piątek madrycki Sąd Najwyższy zdecydował o pozbawieniu wolności ośmiu członków katalońskiego rządu, którzy zostali wezwani, by złożyć zeznania. W wydanym akcie aresztowania prokuratura zarzuciła im bunt, sprzeciw wobec władzy i malwersację. Politykom grozi 30 lat więzienia.

Decyzja prokuratury jest konsekwencją kilkakrotnego złamania postanowienia Trybunału Konstytucyjnego i ogłoszenia w regionie powstania niepodległej republiki.

tags: Katalonia
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt