Logo Polskiego Radia
Print

Hiszpania: 8 członków katalońskiego rządu w areszcie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.11.2017 10:00
Ośmiu członków katalońskiego rządu - wszyscy, którzy składali zeznania w Madrycie - trafiło do aresztu
Katalońscy zdymisjonowani ministrowie  (od lewej): Joaquim Forn, Raul Romeva, Carles Mundo, Jordi Turull, Maritxel Borras, i Josep Rull, w drodze do Sądu Najwyższego w MadrycieKatalońscy zdymisjonowani ministrowie (od lewej): Joaquim Forn, Raul Romeva, Carles Mundo, Jordi Turull, Maritxel Borras, i Josep Rull, w drodze do Sądu Najwyższego w Madrycie PAP/EPA/KIKO HUESCA

Tylko jeden z nich może wyjść po wpłaceniu 50 tysięcy euro kaucji. Taką decyzje podjął Sąd Najwyższy w stolicy Hiszpanii. Sędzia uzasadnił, że zatrzymanie jest konieczne, gdyż jest ryzyko, że politycy mogą nadal popełniać zarzucane im przestępstwa a także zniszczyć dowody rzeczowe.

Prokuratura Generalna zarzuciła aresztowanym malwersacje, sprzeciw wobec władzy i bunt. Kataloński adwokat Pau Molins stwierdził, że politycy pogwałcili konstytucję, ale nie dopuścili się buntu, za co grozi 30 lat więzienia.

Według hiszpańskiej gazety La Vanguardia Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał także Europejski Nakaz Aresztowania za byłym premierem Katalonii i czterema członkami jego gabinetu. Informacji tej nie potwierdza jednak rzeczniczka sądu. Carles Puigdemont z czterema ministrami przebywa obecnie w Belgii. Nie stawił się dziś na przesłuchaniu w madryckim Sądzie Najwyższym.

ENA dla premiera

Przywódcą Katalonii od trzech dni przebywa w Brukseli. Jego adwokat Paul Bekaert powiedział, że jego klient nie może wrócić do Hiszpanii, ponieważ nie ma zagwarantowanego sprawiedliwego procesu. - To jest ważne i dotyczy sytuacji, w której zachodzi obawa naruszenia praw człowieka i praw podstawowych. Wówczas nie ma prawnego obowiązku aresztowania kogoś - wyjaśnił adwokat.

Po uruchomieniu procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania ujęcie polityka może trwać około dwóch miesięcy. Najpierw (ENA) trafi do belgijskiej prokuratury. Stamtąd do policji, która po ujęciu Puigdemonta doprowadzi go przed oblicze belgijskiego sądu. I ten decyduje, czy poszukiwany będzie oddany w ręce hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości.

W piątek kataloński regionalny parlament ogłosił niepodległość regionu. W sobotę madryckie władze uruchomiły 155. artykuł konstytucji. Zawieszono autonomię Katalonii, rozwiązano regionalny parlament i odwołano rząd.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt