Logo Polskiego Radia
Print

Donald Trump chce rezygnacji z loterii wizowej

IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.11.2017 16:24
  • D. Trump - polityka imigracyjna przyczyniła się do ataku. O szczegółach - Marek Wałkuski (IAR)
Prezydent USA obarczył Partię Demokratyczną częściową odpowiedzialnością za atak terrorystyczny w Nowym Jorku
Donald TrumpDonald TrumpPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Według najnowszych informacji zginęło w nim 8 osób a 13 zostało rannych. Amerykański przywódca zwrócił uwagę, że zamachowiec przybył do USA dzięki loterii wizowej, wprowadzonej za rządów Demokratów.

29-letni Sayfullo Saipow przybył do Stanów Zjednoczonych z Uzbekistanu w 2010 roku dzięki loterii wizowej, która pozwala na osiedlenie się w USA 50 tysiącom imigrantów rocznie. Program ten wszedł w życie w 1995 roku, a jednym z jego twórców był obecny przywódca Demokratów w Senacie Charles Schumer. To właśnie jego skrytykował prezydent USA. „Walczymy o wprowadzenie systemu opartego na przydatności imigrantów, koniec z loterią wizową. Musimy być znacznie twardsi” - napisał Donald Trump na Twitterze.

W obronie senatora Schumera stanął będący w konflikcie z prezydentem republikański senator Jeff Flake zwracając uwagę, że ustawa wprowadzającą loterię wizową była wspólną inicjatywą obu wielkich partii politycznych. Sam Schumer odpowiedział prezydentowi krytyką proponowanego przez niego budżetu, w którym zmniejszono środki na działania antyterrorystyczne.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt