Logo Polskiego Radia
Print

„Krym został włączony do Rosji nielegalnie”

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.10.2017 11:47
Kreml oburzony słowami kandydatki na prezydenta Rosji, Kseni Sobczak na temat statusu Krymu
Ksenia Sobczak podczas konferencji prasowejKsenia Sobczak podczas konferencji prasowejPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił jako „niewłaściwe pod względem treści i formy” oświadczenie kandydatki na prezydenta Kseni Sobczak na temat statusu Krymu. Sobczak oświadczyła, że Krym zgodnie z prawem międzynarodowym należy do Ukrainy.

– Zgodnie z prawem międzynarodowym Krym to terytorium Ukrainy, do Rosji został włączony nielegalnie – powiedziała Sobczak, dziennikarka telewizyjna, która zapowiedziała start marcowych wyborach. Jej wypowiedź zacytowało Radio Swoboda.

Sobczak wskazała, że anektując w 2014 r. Półwysep Krymski Rosja naruszyła memorandum budapeszteńskie. Podpisany po zakończeniu zimnej wojny dokument miał zagwarantować krajom takim jak Ukraina, które zrezygnowały z broni atomowej, bezpieczne granice.

Poza dyskusją

– To niewłaściwe oświadczenie – i co do meritum, i co do formy – skomentował Pieskow. Oświadczył, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego zarówno de iure, jak i de facto Krym jest nieodłączną częścią Federacji Rosyjskiej. – Terytorialna i suwerenna przynależność Krymu nie podlega dyskusji z nikim i w żaden sposób – podkreślił.

Odpowiadając na pytanie o ewentualne pociągnięcie Kseni Sobczak do odpowiedzialności karnej za apele o naruszenie integralności terytorialnej Rosji, rzecznik prezydenta zauważył, że sprawa ta nie należy do prerogatyw administracji prezydenta czy też Kremla. – To nie do nas – stwierdził Pieskow.
Oświadczył też, że nie może określić, czy wypowiedź Sobczak nie przeszkodzi jej w zarejestrowaniu się jako kandydatki w wyborach prezydenckich. – Mamy Centralną Komisję Wyborczą; ani Kreml ani administracja prezydenta nie rejestrują kandydatów na prezydenta – wyjaśnił.

Kandydatka na prezydenta zapowiedziała, że w ramach swojej kampanii wyborczej jest gotowa do dialogu na temat statusu Krymu. Podkreśliła, że według niej Ukraina jest najważniejszym partnerem, z którym Rosja powinna przywrócić dobre stosunki.
PAP/ho
tags: Kreml, Krym, Rosja
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt