Logo Polskiego Radia
Print

UE chce zachować porozumienie nuklearne z Iranem

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 16.10.2017 17:06
  • Dr Małgorzata Bonikowska na temat unijnego stanowiska w sprawie Iranu.
Unia Europejska jest zdeterminowana, by zachować porozumienie nuklearne Zachodu z Iranem z 2015 roku
Komisja Europejska/materiały prasowe
Unia Europejska jest zdeterminowana, by zachować porozumienie nuklearne Zachodu z Iranem z 2015 roku. „Umowa jest gwarancją bezpieczeństwa i dialogu” - uznali ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów na spotkaniu w Luksemburgu. To reakcja na zapowiedzi Donalda Trumpa o możliwości wycofania się USA z porozumienia, które prezydent Stanów Zjednoczonych uznał za najgorsze w historii. Umowa przewiduje rezygnację przez władze w Teheranie z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji przez Zachód.
Wynegocjowanie tego porozumienia było zwieńczeniem prawie 13 lat negocjacji i zabiegów, by wymusić na Iranie ograniczenie prac nad programem jądrowym do celów pokojowych. Amerykański prezydent uważa, że Teheran nie realizuje postanowień, Unia Europejska powołuje się na oficjalne dokumenty. „Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej weryfikowała 8 razy realizację porozumienia i stwierdziła, że Iran wypełnia wszystkie zobowiązania” - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i przestrzegła przed negatywnymi konsekwencjami wycofania się z porozumienia dla bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale i w świecie. Federica Mohgerini zapowiedziała, że na początku przyszłego miesiąca poleci do Waszyngtonu, by rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiej administracji o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Nie jest wykluczone, że na ten temat będą także rozmawiać europejscy przywódcy w czwartek, na unijnym szczycie.

„Umowa jest gwarancją bezpieczeństwa i dialogu” - uznali ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów na spotkaniu w Luksemburgu. To reakcja na zapowiedzi Donalda Trumpa o możliwości wycofania się USA z porozumienia, które prezydent Stanów Zjednoczonych uznał za najgorsze w historii. Umowa przewiduje rezygnację przez władze w Teheranie z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji przez Zachód.

Wynegocjowanie tego porozumienia było zwieńczeniem prawie 13 lat negocjacji i zabiegów, by wymusić na Iranie ograniczenie prac nad programem jądrowym do celów pokojowych. Amerykański prezydent uważa, że Teheran nie realizuje postanowień, Unia Europejska powołuje się na oficjalne dokumenty.

„Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej weryfikowała 8 razy realizację porozumienia i stwierdziła, że Iran wypełnia wszystkie zobowiązania” - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i przestrzegła przed negatywnymi konsekwencjami wycofania się z porozumienia dla bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale i w świecie. Federica Mohgerini zapowiedziała, że na początku przyszłego miesiąca poleci do Waszyngtonu, by rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiej administracji o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Nie jest wykluczone, że na ten temat będą także rozmawiać europejscy przywódcy w czwartek, na unijnym szczycie.

Z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/pp

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt