Logo Polskiego Radia
Print

Rosja grozi Turcji ochłodzeniem kontaktów

IAR
Dariusz Adamski 14.10.2017 11:33
  • Rosja grozi Turcji ochłodzeniem kontaktów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosja uprzedziła Turcję o możliwości weryfikacji dotychczasowych stosunków. Chodzi stanowisko Ankary ws. Krymu
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganPrezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/TURKISH PRESIDENTAL PRESS OFFICE HANDOUT

Według deputowanego Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Franca Klincewicza - ostatnie działania Ankary w stosunku do Moskwy „nie są przyjazne”. Rosyjski polityk wskazał przed wszystkim na decyzję tureckich władz o blokowaniu portów na anektowanym Krymie.

Franc Klincewicz, który współprzewodniczy senackiej komisji obrony i bezpieczeństwa nie wykluczył korekty dotychczasowych stosunków rosyjsko - tureckich. W jego ocenie ochłodzenie kontaktów Ankary z Waszyngtonem i próba podobnych działań w odniesieniu do Rosji, to chęć zademonstrowania politycznej niezależności Turcji na międzynarodowej arenie. Rosyjski polityk ostrzegł, że postępowanie tureckich władz może zagrozić bezpieczeństwu wspólnych operacji prowadzonych w Syrii.

Turcja nie wpuszcza do swoich portów i nie pozwala przepłynąć przez cieśninę Bosfor wszystkim statkom, które korzystają z portów na Krymie. W ten sposób Ankara potwierdza, że nie uznaje rosyjskiej aneksji półwyspu, o czym władze tego kraju zapewniają od 2014 roku. Deklarację wspierania integralności terytorialnej Ukrainy powtórzył, w trakcie niedawnej wizyty w Kijowie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

dad

tags: Rosja, Turcja
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt