Logo Polskiego Radia
Print

Rezolucja Rady Europy ws. praworządności w Polsce

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.10.2017 08:36
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy
Rada EuropyRada EuropyPPCOE /Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

W opublikowanym dokumencie wezwano polskie władze, aby wstrzymały działania, które mogą zagrozić rządom prawa, w szczególności niezawisłości sądów, oraz działania wobec Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie wyboru jej członków.

W rezolucji zaapelowano też do polskich władz, aby przeprowadzana w kraju reforma sądownictwa była zgodna z normami Rady Europy w zakresie praworządności, demokracji i praw człowieka - w kontekście wprowadzenia przepisów, które mają zakończyć kadencję sędziów KRS oraz pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Kwestia Komisji Weneckiej

W dokumencie znalazły się także zalecenia współpracy z Komisją Wenecką oraz realizacji jej postanowień, szczególnie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgromadzenie zwróciło się też do Komisji Weneckiej o opinię między innymi w sprawie przedstawionych przez prezydenta projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Rady Sądownictwa.

Wniosek o przyjęcie rezolucji złożył wiceszef komisji prawnej i praw człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Bernd Fabritius.

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt