Logo Polskiego Radia
Print

Polska za hojnym budżetem Unii Europejskiej

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 09.10.2017 14:35
  • Jerzy Kwieciński o oczekiwaniach w stosunku do przyszłego budżetu UE [posłuchaj]
Polska zabiega w Brukseli o hojny, unijny budżet po 2020 roku i chce by był on rozpisany na 7 lat
Jerzy Kwieciński, fot. MRRJerzy Kwieciński, fot. MRR

Takie stanowisko przedstawił w Brukseli wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński. Tymczasem jedna z propozycji Komisji przewiduje 5-letnią perspektywę. Krótszy budżet może sprawić, że krajom trudniej będzie wykorzystać pieniądze, a Komisji łatwiej będzie je odbierać.

"Dla nas najważniejsze jest, żeby utrzymać długookresowość funkcjonowania Unii Europejskiej. Fakt, że te perspektywy finansowe były siedmioletnie, pozwalał na realizację ambitnych zadań, ambitnych projektów, szczególnie infrastrukturalnych" - powiedział Jerzy Kwieciński.

Wiceminister rozwoju regionalnego przedstawił polskie stanowisko dotyczące unijnego budżetu podczas wystąpienia w Komitecie Regionów w Brukseli. Zwracał tam uwagę na zalety polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju Unii Europejskiej. Przekonywał, że to jest polityka inwestycyjna, najbardziej widoczna i że hojne wsparcie powinno być utrzymane. "To jest polityka najbliżej mieszkańców Unii" - dodał. Wiceminister przypomniał, że w ostatniej perspektywie pomogła ona zniwelować spowolnienie gospodarcze. "Przekonujemy też jak za bardzo mało jesteśmy w stanie bardzo wiele zrobić, bo budżet Unii Europejskiej nie jest wielkim budżetem, a polityka spójności tak dużo robi dla jedności Unii" - powiedział Jerzy Kwieciński.

Wiceminister przyznał, że Polska mogłaby korzystać w nowym, unijnym budżecie także z nisko oprocentowanych pożyczek, bo i takie pomysły pojawiły się w Brukseli. Zastrzegł jednak, że podstawą wsparcia z europejskiej kasy powinny być tak jak do tej pory unijne funduszy przyznawane państwom członkowskim.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt