Logo Polskiego Radia
Print

Szef MON rozpoczął wizytę na Bałkanach

PAP
Dariusz Adamski 01.10.2017 19:35
Minister obrony Antoni Macierewicz spotyka się ministrami obrony Chorwacji, Czarnogóry i Albanii
Antoni MacierewiczAntoni MacierewiczPAP/Bartłomiej Zborowski

Minister obrony Antoni Macierewicz udał się w niedzielę na Bałkany, gdzie spotyka się ministrami obrony Chorwacji, Czarnogóry i Albanii.

Minister Macierewicz w Chorwacji wziął udział w pielgrzymce służb mundurowych w sanktuarium maryjnym Marija Bistrica. Spotkał się tam z ministrem obrony Chorwacji.

Po rozmowach szef MON powiedział, że spotkanie dotyczyło przede wszystkim zagadnień związanych z rozszerzaniem współpracy wojskowej z Chorwatami. W trakcie rozmowy narodziła się nowa inicjatywa, która ma umocnić i pogłębić wojskową współpracę. Minister przekazał jedynie, że inicjatywa mogłaby dotyczyć wspólnego oddziału polsko-chorwackiego, ale więcej będzie można o tym powiedzieć po jutrzejszych rozmowach.

Dłuższe spotkanie obu ministrów zaplanowano na przedpołudnie. W agendzie rozmów jest też omówienie zakończonych niedawno rosyjskich manewrów Zapad 2017, a także zaangażowanie wojsk chorwackich w batalionową grupę bojową, która stacjonuje od wiosny w naszym kraju.

Szef chorwackiego Ministerstwa Obrony Damir Krsticzewić poinformował, że oddział chorwackich żołnierzy pojawi się w Polsce w ciągu dwóch tygodni. Jak mówił, wojskowi zostaną wysłani do naszego kraju w ciągu 15 dni i będzie to gest solidarności z Polską.

Szef chorwackiego MON wyraził nadzieję, że na podobne wsparcie będzie mógł liczyć również jego kraj.

W trakcie spotkania ministrowie omówią również kwestie planowanego w NATO nowego systemu dowodzenia. Obu politykom zależy, żeby w łańcuch dowódczy została włączona struktura, która powstała w Elblągu. Od lipca działa tu wielonarodowe dowództwo, które ma koordynować działania wszystkich czterech batalionowych grup bojowych wysłanych przez sojuszników w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Wielonarodowa Dywizja Północ-Wschód liczy około 280 stanowisk, z czego 75 zajmują oficerowie spoza Polski.

Chorwacja weszła w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO wzmacniającej wschodnią flankę Sojuszu. Żołnierze chorwaccy dołączają do wielonarodowej Batalionowa Grupa Bojowej NATO, która stacjonuje od 1 kwietnia w Bemowie Piskiem i Orzyszu. Jej trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Czarnogóra - po tym, gdy 28 kwietnia parlament tego państwa ratyfikował traktat akcesyjny - 5 czerwca stała się oficjalnie 29. państwem członkowskim NATO.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt