Logo Polskiego Radia
Print

Siergiej Ławrow: USA nie uderzą na Koreę Północną

IAR / PAP
Dariusz Adamski 25.09.2017 09:14
Szef MSZ jest przekonany, że pomimo gróźb, Stany Zjednoczone nie zaatakują Korei Północnej
Siergiej ŁawrowSiergiej ŁawrowPAP/EPA/JUSTIN LANE

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uważa, że Stany Zjednoczone nie uderzą na KRLD, bo są przekonane, że Pjongjang ma broń jądrową, której mógłby użyć. Opinię tę Ławrow zaprezentował w nadanym w niedzielę programie telewizji NTV.

- Amerykanie nie uderzą na Koreę (Północną), bo nie tylko podejrzewają, lecz wiedzą dokładnie, że ma ona bomby atomowe - powiedział Ławrow.

Zastrzegł jednocześnie, że "nie broni w ten sposób Korei Północnej, lecz po prostu mówi, że z "taką analizą praktycznie wszyscy się zgadzają".

Ławrow: potrzeba elastycznego podejścia

Ławrow podkreślił, że obecny kryzys można rozwiązać za pomocą bardziej elastycznego podejścia. - Tyko łagodnie, sugestiami i perswazją - powiedział Ławrow pytany o położenie kresu groźbom ze strony Pjongjangu.

Dodał, że jeśli Waszyngton nie skorzysta z tej metody, może dojść do nieprzewidywalnej katastrofy, w której "dziesiątki jeśli nie setki tysięcy niewinnych ludzi w Korei Południowej, lecz także, oczywiście, w Korei Północnej, w Japonii będą cierpieć, a Rosja i Chiny też blisko leżą".

Agencja AFP pisze, że wywiad z Ławrowem wyemitowano po piątkowym oświadczeniu rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który wyraził "głębokie zaniepokojenie" eskalacją napięcia w "kwestii północnokoreańskiej" po niedawnej wymianie "gróźb" między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt