Logo Polskiego Radia
Print

Wspólne manewry sił morskich Rosji i Chin rozpoczęte

IAR / PAP
Dariusz Adamski 18.09.2017 10:44
Chińskie i rosyjskie siły morskie rozpoczęły w poniedziałek manewry na Dalekim Wschodzie
Krążownik rakietowy "Piotr Wielki" Krążownik rakietowy "Piotr Wielki" kremlin.ru

Ćwiczenia rozpoczęto w sytuacji, gdy na Półwyspie Koreańskim trwa największy od lat kryzys w związku z ostatnią próbą nuklearną i próbami rakiet balistycznych Pjongjangu.

Sprawa tego kryzysu najprawdopodobniej zdominuje debatę generalną na 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych - zwraca uwagę Reuters.

Jak podała chińska agencja prasowa Xinhua, wspólne rosyjsko-chińskie ćwiczenia odbywają się między Zatoką Piotra Wielkiego, niedaleko Władywostoku, a południową częścią Morza Ochockiego, na północ od Japonii.

Ćwiczenia są drugą częścią tegorocznych chińsko-rosyjskich manewrów morskich. Pierwsza została przeprowadzona w lipcu na Bałtyku. W doniesieniach o manewrach nie łączy się bezpośrednio obecnych ćwiczeń z napiętą sytuacją związaną z działaniami Korei Północnej - pisze agencja Reutera.

Zarówno Rosja jak i Chiny ostatecznie zagłosowały za nałożeniem kolejnych sankcji na Koreę Północną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z przeprowadzeniem 3 września przez Pjongjang szóstej już próby nuklearnej, jednak wielokrotnie wzywały do podjęcia dialogu z reżimem Kim Dzong Una w celu pokojowego uregulowania sytuacji.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt