Logo Polskiego Radia
Print

Juncker chce połączenia stanowisk szefa RE i szefa KE

PAP
Dariusz Adamski 13.09.2017 11:36
  • Szef KE w Europarlamencie mówił o jedności i praworządności. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Szef KE Jean-Claude Juncker proponuje połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej
Sesja Parlamentu EuropejskiegoSesja Parlamentu EuropejskiegoParlament Europejski

Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację. - Więcej demokracji oznacza więcej efektywności, skuteczności na szczeblu europejskim i pewnie udałoby się to jeszcze lepiej, gdyby udało się połączyć stanowiska przewodniczącego KE i Rady. Ta propozycja nie jest skierowana personalnie ani do mojego dobrego przyjaciela Donalda Tuska (szefa Rady), ani do mnie - powiedział Juncker w Parlamencie Europejskim.

Jego zdaniem "krajobraz europejski byłby bardziej czytelny i zrozumiały, gdyby statek Europa był prowadzony przez jednego kapitana". Szef KE opowiedział się też za ponadnarodowymi listami w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz za tym, by kampanię do PE rozpoczęto wcześniej, niż miało to miejsce dotychczas.

Juncker poinformował także, że Komisja Europejska proponuje nowe zasady finansowania ugrupowań, by uniemożliwić korzystanie ze środków przez ruchy ekstremistyczne, które są przeciwko UE.

Korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka informuje również, że szef Komisji Europejskiej chce, by dodatkowe pieniądze zostały przeznaczone dla strefy euro. Jean-Claude Juncker podkreślił jednak, że jest przeciwny tworzeniu osobnego budżetu eurolandu. To ma być osobna linia budżetowa strefy euro w ramach obecnego budżetu całej Wspólnoty.

Claude Juncker przekonywał również, że Rumunia i Bułgaria powinny niezwłocznie zostać przyjęte do strefy Schengen.

- Jeśli chcemy wzmocnienia ochrony naszych granic zewnętrznych, musimy natychmiast otworzyć strefę Schengen na Bułgarię i Rumunię. Powinniśmy również umożliwić Chorwacji, by stała się pełnym członkiem strefy Schengen, gdy spełni wszystkie kryteria - powiedział Juncker w swoim przemówieniu przed europosłami.

Przyjęcie Bułgarii i Rumunii do obszaru Schengen jest blokowane przez niektóre państwa Europy Zachodniej, m.in. Francję i Niemcy, z powodów politycznych. KE od dawna uznaje, że Bułgaria i Rumunia spełniają wszystkie wymagania członkostwa w strefie, ale decyzja w tej sprawie należy do państw członkowskich UE.

Szef KE mówił też o potrzebie rozszerzenia Wspólnoty o kraje Bałkanów Zachodnich. Zastrzegł jednak, że nie stanie się to w trakcie obecnego mandatu KE i PE, ale w perspektywie do 2025 roku. - UE będzie miała więcej niż 27 członków - zapowiedział.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt