Logo Polskiego Radia
Print

Polska odpowiada na drugie upomnienie KE

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 13.09.2017 09:16
  • Marek Jurek odniósł się do drugiego upomnienia KE w sprawie reformy sądownictwa w Polsce [posłuchaj]
Komisja Europejska wysłała do Polski kolejne upomnienie z zastrzeżeniami dotyczącymi reform w sądownictwie.
Foto:PAPFoto:PAP

Poseł do Parlamentu Europejskiego Prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek powiedział w Sygnałach Dnia, że decyzje w sprawie państwa polskiego mogą podejmować tylko polskie organy władzy. W ten sposób odniósł się do drugiego upomnienia wobec naszego kraju, które Komisja Europejska wystosowała w związku z zastrzeżeniami dotyczącymi reform w sądownictwie.

Wysłane przez Komisję Europejską do Polski drugie upomnienie z zastrzeżeniami dotyczącymi reform w sądownictwie, to drugi etap postępowania o naruszenie unijnego prawa. Nasz kraj ma miesiąc, aby odnieść się do zarzutów. Jeżeli Bruksela uzna, że odpowiedź Warszawy nie jest wyczerpująca, skieruje pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Gremium to może zasądzać wysokie kary finansowe.

Pod koniec lipca Komisja rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa w związku z przyjętą ustawą o sądach powszechnych. Bruksela zakwestionowała zbyt duże uprawnienia ministra sprawiedliwości do odwoływania i powoływaniu sędziów, ale jednoznaczne naruszenie prawa wskazała przy zróżnicowaniu wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć. Komisja mówiła o dyskryminacji.

Polska odrzuciła te zastrzeżenia. W liście do Brukseli rząd wyjaśnił, że odmienny wiek jest zgodny z ustawą o wieku emerytalnym, która wejdzie w życie w październiku. Ponadto, polskie władze argumentują, że przywilej sprawowania urzędu sędziowskiego ponad wynikający z ustawy wiek za zgodą ministra sprawiedliwości nie jest zagrożeniem dla niezawisłości i niezależności sądów. Polska uważa też, że każdy kraj ma prawo wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i Komisja nie ma kompetencji, aby te zmiany oceniać.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt