Logo Polskiego Radia
Print

Skargi w sprawie relokacji uchodźców odrzucone

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 06.09.2017 10:40
  • TS odrzucił skargi Węgier i Słowacji [posłuchaj].mp3
Trybunał UE odrzucił skargi Węgier i Słowacji w sprawie obowiązkowego przyjmowania uchodźców
FLICKR/CSDP EEAS/PUBLIC DOMAIN

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu odrzucił skargi Węgier i Słowacji na przymusowe przyjmowanie uchodźców. Władze w Budapeszcie i Bratysławie zakwestionowały decyzję z września 2015 roku dotyczącą obowiązkowego przyjęcia migrantów przebywających w obozach w Grecji i we Włoszech. Skargi poparła Polska. "Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku" – napisano w specjalnym oświadczeniu.


Sędziowie z Luksemburga uznali, że nie doszło do złamania procedur podczas podejmowania decyzji przez większość krajów. Ich orzeczenie jest zbieżne z wcześniejszą opinią rzecznika generalnego Trybunału, który opowiedział się za odrzuceniem skarg Budapesztu i Bratysławy. Trybunał uznał, że decyzja w sprawie relokacji była zasadna i zmierzała do tego, by Grecja i Włochy były w stanie uporać się z falą migracji.

To orzeczenie nie oznacza, że Polska musi przyjąć wyznaczoną jej liczbę uchodźców (na początek miało to być około 6 tysięcy osób) bo w sprawie odmowy relokacji toczy się osobne postępowanie Komisji przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa. Jeśli i tego sporu nie uda się dwustronnie rozwiązać, sprawa również trafi do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu i to on rozstrzygnie kto ma rację.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.
Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry. Polska, która poparła decyzje o relokacji (w czasie rządów PO) nie wniosła skargi, ale obecny rząd zdecydował się wspierać Bratysławę i Budapeszt przed Trybunałem UE.
Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska

Odrzucenie skarg Węgier i Słowacji kwestionujących legalność decyzji, będzie miało znaczenie dla zwolenników stałego, automatycznego mechanizmu przyjmowania uchodźców. Jest on zapisany w projekcie unijnego prawa azylowego, nad którym toczą się obecnie prace w Unii. A to może osłabić pozycję negocjacyjną krajów Grupy Wyszehradzkiej, która jest temu przeciwna.

IAR/PAP/ep

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt