Logo Polskiego Radia
Print

"Szczególnie leżą mi na sercu sprawy Polonii"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 04.09.2017 18:54
  • Spotkanie prezydenta z ambasadorami w Warszawie [posłuchaj]
Tak powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami w Pałacu Prezydenckim.
Foto: KPRPFoto: KPRP

Andrzej Duda podziękował dyplomatom za pracę w służbie Rzeczypospolitej, a a szczególnie za wsparcie, jakie zapewniają prezydentowi i jego współpracownikom. Powiedział, że wysoko ceni współpracę z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim i z pracownikami resortu.

Prezydent podkreślił, że polska polityka zagraniczna osiąga do tej pory zaplanowane cele. Wśród sukcesów wymienił zeszłoroczny szczyt NATO w Warszawie. Zapadły na nim kluczowe dla bezpieczeństwa Polski decyzje, dotyczące rozmieszczenia w naszym kraju wojsk Sojuszu. Andrzej Duda dodał, że udało się też nadać nowy impet współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej i NATO, ale też w ramach Trójmorza, które zdaniem prezydenta krzepnie i nabiera znaczenia. Jako dowód Andrzej Duda przytoczył udział prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w lipcowym szczycie Trójmorza w Warszawie.

Prezydent Duda wyraził sprzeciw wobec pomysłów tworzenia w ramach Unii Europejskiej tak zwanej Europy dwóch prędkości. "Musimy twardo mówić, że Unia dwóch czy więcej prędkości nie jest dobrym pomysłem" - powiedział Andrzej Duda. "Mam absolutne przeświadczenie o tym, że jeżeli Unia zacznie się dzielić, to będzie to oznaczało jej koniec" - oświadczył prezydent. Dodał, że jeśli doszłoby do ewentualnego podziału, to Unia Europejska straci swoją wielką wartość dla tych krajów, które będą traktowane jako słabsze. Powiedział również, że stracą na tym również najsilniejsze państwa w Unii, które, jego zdaniem, poniosą szkoły społeczne i gospodarcze.

Andrzej Duda powiedział, że niezwykle ważne dla Polski jest ożywienie polskiej dyplomacji gospodarczej na nowych, kluczowych kierunkach. Chodzi głównie o intensyfikację współpracy z krajami azjatyckimi, przede wszystkim Chinami i Wietnamem. Prezydent podkreślił, że jeśli chcemy liczyć się na świecie, musimy być aktywni wszędzie tam, gdzie się dzieją istotne rzeczy zarówno w polityce, jak i gospodarce.

IAR/KS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt