Logo Polskiego Radia
Print

Donald Trump przedstawił nową strategię w Afganistanie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.08.2017 08:58
  • Nowa strategia USA w Afganistanie.mp3
  • Patryk Kugiel z PISM o nowej strategii USA dotyczącej Afganistanu.
Prezydent USA przedstawił opartą na "pryncypialnym realizmie", strategię zakończenia trwającej od 16 lat wojny
Donald Trump, prezydent Stanów ZjednoczonychDonald Trump, prezydent Stanów ZjednoczonychWikimedia Commons, CC0

Prezydent Donald Trump w przemówieniu do narodu, w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego, przedstawił nową, opartą na "pryncypialnym realizmie", strategię zakończenia trwającej od 16 lat wojny w Afganistanie.

- Podzielam rozgoryczenie wielu Amerykanów. Podzielam frustrację wielu Amerykanów z powodu polityki zagranicznej, która pochłonęła zbyt wiele czasu, energii, pieniędzy i - przede wszystkim istnień ludzkich - w próbie odbudowy państw na nasze własne podobieństwo, zamiast zabiegać o inne cele, a przede wszystkim o nasze własne interesy bezpieczeństwa - powiedział Trump, występując w bazie wojsk amerykańskich Fort Myers w Arlington w stanie Wirginia, na przedmieściach Waszyngtonu.

Nowa strategia przewiduje nieznaczne zwiększenie liczebności sił amerykańskich stacjonujących w Afganistanie. Prezydent w swoim wystąpieniu nie podał żadnych konkretnych danych dotyczących zwiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu militarnego w Afganistanie, jednak przedstawiciele Pentagonu, którzy omówili wystąpienie z dziennikarzami zapowiedzieli, że nowa strategia, przewiduje wysłanie do Afganistanu dodatkowo nie więcej niż 4 tys. żołnierzy amerykańskich.

Donald Trump podkreślił, że "nowa strategia nie jest oparta na sztucznych terminach (wycofania wojsk USA amerykańskich) i na zarządzaniu siłami amerykańskimi z Waszyngtonu, ale na ocenie sytuacji przez dowódców wojskowych na miejscu, w Afganistanie."

Prezydent przyznał, że po objęciu urzędu "w pierwszym odruchu chciał wycofać siły amerykańskie z Afganistanu".

Trump, który podczas kampanii wyborczej krytykował swoich poprzedników - George’a Busha i Baracka Obamę - za przewlekłe bezskuteczne zaangażowanie w Afganistanie, powiedział, że zmienił decyzję, ponieważ doszedł do wniosku, że zagrożenia, z jakimi USA mają do czynienia w Afganistanie i w regionie, są olbrzymie.

Wycofanie sił amerykańskich z tego regionu - wyjaśnił Donald Trump w poniedziałek - "stworzyłoby próżnię, którą natychmiast wypełniliby terroryści z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 8,4 tys. żołnierzy amerykańskich.

Rozmówcą Przemysława Pawełeka był Patryk Kugiel - eskpert PISM.

PAP/IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt