Logo Polskiego Radia
Print

Ekspert: inwestycje w Ukrainę sposobem na Rosję

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.08.2017 14:01
Bezpieczeństwo Polski jest związane z bezpieczeństwem Ukrainy - uważa ekspert ds. międzynarodowych Parag Khanna
Ukraińscy żołnierze przygotowują się do uroczystej parady wojsk w Dzień Niepodległości Ukrainy Ukraińscy żołnierze przygotowują się do uroczystej parady wojsk w Dzień Niepodległości Ukrainy PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Sposobem na Rosję jest twarda postawa Europy i inwestowanie w Ukrainę; bezpieczeństwo Polski jest związane z przyszłym bezpieczeństwem Ukrainy, choć ten kraj prawdopodobnie nigdy nie dołączy do NATO - powiedział ekspert ds. międzynarodowych Parag Khanna.

Źródło: PAP Wideo

Ekspert, który jest wykładowcą Narodowego Uniwersytetu Singapuru podkreśla, że Europa z dużym sukcesem w ciągu ostatnich 25 lat wykorzystywała połączenie dyplomacji, gospodarki, strategii i innych narzędzi instytucjonalnych, by modernizować kraje Europy Wschodniej i Środkowej.

- Polska jest tego najlepszym przykładem. Osiągnęła największy sukces, jest największym beneficjentem, niezwykle stabilnym krajem i obecnie prawdziwym liderem w Europie, a przecież pochodziła zza żelaznej kurtyny, była częścią Układu Warszawskiego. Dziś nikt nie potrafi sobie wyobrazić Polski, która nie byłaby jednym liderów europejskiej integracji - powiedział Khanna.

Jego zdaniem obecnie kwestia bezpieczeństwa Polski jest związana z przyszłym bezpieczeństwem Ukrainy. - W tej sprawie należy szukać rozwiązań. Czy sytuacja się polepszy, czy pogorszy, to Krym nie wróci już do Ukrainy. Musi istnieć ten czytelny sygnał, że pewnie rzeczy się wydarzyły, ale nie mogą iść dalej. To można robić wzmacniając Ukrainę. Ukraina można przyciągnąć ponieważ ma populację młodych, żywiołowych ludzi, wykorzystując dziedzictwo przemysłowe gospodarki i wykwalifikowaną siłę roboczą, żeby przeobrażała się tak jak Polska - uważa Khanna.

To nie oznacza - jego zdaniem - że Ukraina szybko dołączy do UE, prawdopodobnie nie będzie mogła dołączyć też do NATO. - Możemy jednak więcej zainwestować w Ukrainę, a to bardzo, bardzo ważne. Sposobem na Rosję jest inwestowania w Ukrainę. Jeśli chodzi o Rosję, to trzeba prezentować silniejszą postawę w kwestii dzielenia przez ten kraj Europy i rynków energetycznych. (...) Wreszcie Bruksela to robi, interweniuje, mówiąc, że Rosja nie może kupować aktywów energetyczny w Europie bez podlegania regułom konkurencji. Europa może być mocniejsza wobec Rosji - powiedział.

Jego zdaniem Rosję można też zmieniać poprzez inwestowanie w ten kraj. - Kolejny krok to inwestowanie w Rosję, kupowanie tam większej ilości aktywów, inwestowanie w rosyjskie firmy, modernizowanie gospodarki, w efekcie zmienianie tam rządów i zwalczanie korupcji. Europa w ten sposób zmienia społeczeństwa, to zadziała w Rosji, ale to zabierze też czas - mówi Khanna.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt