Logo Polskiego Radia
Print

Szwecja: będą dodatkowe środki na obronę

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.08.2017 15:46
  • Szwecja: porozmienie w sprawie dodatkowych środków na obronę. Relacja Przemysława Gołyńskiego mp3
Szwedzki rząd poinformował o zasileniu budżetu Sił Zbrojnych o dodatkowe ok. 800 milionów euro
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne Somchai Kongkamsri/pexels/CC0 license

Szwedzki rząd poinformował o zasileniu budżetu Sił Zbrojnych o dodatkowe 8 miliardów 100 milionów koron, czyli ok. 800 milionów euro. Powodem jest pogorszenie, według niego, bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Od przyszłego roku do budżetu Sił Zbrojnych Szwecji ma dodatkowo trafiać rocznie, przez 3 kolejne lata, po dwa miliardy 700 milionów koron. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na zakup ciężkich pojazdów terenowych, central dowodzenia dla marynarki wojennej, systemu obrony przeciwlotniczej, amunicji oraz na zwiększenie dotacji na kształcenie oficerów i żołnierzy zawodowych.

Część pieniędzy zasili również obronę cywilną. - Musimy zwiększyć nasze militarne możliwości obronne adekwatnie do istniejącego zagrożenia z zewnątrz - powiedział szwedzkiemu radiu minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

O zwiększenie budżetu o 9 miliardów koron na obronę postulowało dowództwo szwedzkich Sił Zbrojnych już wiosną tego roku. Dzisiejsza decyzja ministra Hultqvista o zwiększeniu budżetu obrony to wynik politycznego kompromisu zawartego z mniejszościowym rządem koalicji socjaldemokratów i Zielonych z dwoma partiami centroprawicy.

IAR/ho

tags: Szwecja, wojsko
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt