Logo Polskiego Radia
Print

Trump ostrzega Koreę Płn.: armia USA w pełni gotowa

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.08.2017 15:12
  • Rosja postawiła swoją obronę powietrzną na Dalekim Wschodzie w stan podwyższonej gotowości. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Wojciech Szewko - ekspert do spraw stosunków międzynarodowych - o napięciu na Półwyspie Koreańskim.
Donald Trump wystosował kolejne ostrzeżenie pod adresem Korei Północnej, podkreślając, że siły USA są przygotowane
Donald Trump w towarzystwie wiceprezydenta USA Mike'a Penca i sekretarza obrony Jamesa Mattisa 
Donald Trump w towarzystwie wiceprezydenta USA Mike'a Penca i sekretarza obrony Jamesa Mattisa Foto: PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY / POOL

"Rozwiązania militarne są teraz w pełni gotowe, załadowane i zaryglowane, gdyby Korea Północna miała postąpić niemądrze. Miejmy nadzieję, że (północnokoreański przywódca) Kim Dzong Un znajdzie inną drogę!" - napisał Trump.

Reuters zwraca uwagę, że dzień wcześniej minister obrony USA James Mattis mówił, iż w relacjach z Koreą Północną Stany Zjednoczone skupiają się na dyplomacji i podkreślał, że scenariusz konfliktu zbrojnego byłby "katastrofalny".

Wcześniej w czwartek Trump ostrzegał, że jeśli Korea Północna "nie weźmie się w garść", popadnie w kłopoty, jakich kiedykolwiek doświadczyło niewiele krajów. Dodał, że USA "oczywiście" zawsze biorą pod uwagę negocjacje z Pjongjangiem, ale że negocjacje z tym krajem kończyły się fiaskiem przez ostatnie 25 lat.

Nawiązując do północnokoreańskich gróźb zaatakowania wyspy Guam - terytorium zamorskiego Stanów Zjednoczonych - Trump powiedział, że gdyby Korea Północna poczyniła jakiekolwiek kroki, "by choćby pomyśleć o ataku, miałaby powody do obaw". Z kolei we wtorek prezydent ostrzegał, że jeśli Pjongjang będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, to spotka go "ogień i gniew, jakich świat nigdy nie widział".

Rosja ogłosiła alarm dla dalekowschodniej obrony

Rosja postawiła swoją obronę powietrzną na Dalekim Wschodzie w stan podwyższonej gotowości. Jak poinformował szef komisji obrony Dumy Państwowej Wiktor Ozierow, ma to związek ze wzrostem napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną.

Według rosyjskiego deputowanego, sytuacja na Półwyspie Koreańskim zaniepokoiła Moskwę do tego stopnia, że resort obrony postanowił wzmóc środki obrony kraju. Wiktor Ozierow ujawnił, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zlokalizowane w tamtym regionie śledzą każdy ruch w miejscach, w których znajdują się północnokoreańskie wyrzutnie rakiet. W opinii szefa parlamentarnej komisji obrony, Rosja musi być gotowa do ochrony swojego terytorium, gdyby rakietom Pjongjangu wprowadzono nieprawidłowe koordynaty. Rosyjskie agencje przypominają, że ostatnia wymiana gróźb między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi zaniepokoiła cały świat.

Z Wojciechem Szewko - ekspertem do spraw stosunków międzynarodowych - rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt