Logo Polskiego Radia
Print

Trump podpisał ustawę o sankcjach wobec Rosji

IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.08.2017 14:10
  • Prezydent Donald Trump podpisał ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia mu zniesienie już obowiązujących. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Andrzej Dąbrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o podpisaniu ustawy o sankcjach przez Donalda Trumpa.
Donald Trump podpisał ustawę, wprowadzającą nowe sankcje wobec Rosji i utrudniającą mu zniesienie już obowiązujących
Prezydent USA Donald TrumpPrezydent USA Donald TrumpPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Ustawa, która została wcześniej przyjęta przez Kongres, zaostrza także amerykańskie sankcje wobec Korei Północnej i Iranu.

Przyjęta przez Kongres ustawa nakłada nowe sankcje jako odwet za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie i wzmacnia sankcje, nałożone wcześniej przez prezydenta Baracka Obamę w odpowiedzi na aneksję Krymu i udział Rosji w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Ustawa odbiera prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość samodzielnego zniesienia sankcji wobec Moskwy. Aby to zrobić, będzie musiał przedstawić uzasadnienie i uzyskać zgodę Kongresu. Ustawa daje też Donaldowi Trumpowi możliwość nałożenia „w koordynacji z sojusznikami” sankcji na firmy, uczestniczące w projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2. Prezydent nie ma jednak obowiązku tego robić.

Moskwa skrytykowała USA za nałożenie sankcji

W ocenie szefa senackiej komisji spraw zagranicznych Konstantina Kosaczowa, podpisanie ustaw sankcyjnych na długie lata uczyni niestabilnymi rosyjsko - amerykańskie stosunki. - Z trzech wariantów, Donal Trump wybrał ten trzeci, więc odpowiedzialność spoczywa teraz nie tylko na autorach projektu, ale również na prezydencie - napisał rosyjski polityk. Dalej w czterech punktach wylicza jakie straty w związku z tym poniesie Waszyngton. Po pierwsze, według Konstantina Kosaczowa, Ameryka straciła wiarygodność wobec innych państw, stając się krajem, który narusza międzynarodowe prawo. Po drugie, ignorując interesy sojuszników USA szkodzą współpracy euroatlantyckiej. Po trzecie, Waszyngton nie daje żadnych szans na poprawę stosunków z Rosją i po czwarte, bez Moskwy amerykańskiej administracji trudno będzie uregulować złożone kwestie w stosunkach z Iranem i Koreą Północną.

Z kolei szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Leonid Słucki twierdzi, że Stany Zjednoczone „uderzyły w stosunki z Rosją”, co związane jest z falą rusofobii przetaczającą się przez ten kraj. Wiceprzewodniczący parlamentarnej frakcji partii rządzącej „Jedna Rosja” - Adalbi Szagoszew wyraził opinię, że nowe amerykańskie sankcje mają „powstrzymać rozwój i zdestabilizować sytuację w Rosji, na pół roku przed wyborami prezydenckimi”. Natomiast ambasador Federacji Rosyjskiej przy ONZ Wasilij Niebienza oświadczył, że amerykańskie sankcje nie będą miały wpływu na dotychczasową politykę Moskwy na arenie międzynarodowej.

Z Andrzejem Dąbrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt