Logo Polskiego Radia
Print

Media: Rosja przygotowuje sankcje przeciwko Polsce

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.07.2017 09:24
Kreml szykuje przeciwko Polsce sankcje - twierdzi dziennik "Izwiestia”. To odpowiedź na polską ustawę dekomunizacyjną
flickr.com

Kreml szykuje przeciwko Polsce sankcje - tak twierdzi dziennik "Izwiestia”. Ma to być odpowiedź Moskwy na polską ustawę dekomunizacyjną, która zakłada usunięcie z przestrzeni publicznej symboli i pomników komunizmu, w tym kojarzonych z Armią Czerwoną i Związkiem Radzieckim.

"Izwiestia” powołując się na źródła w Ministerstwie Spraw Zagranicznych informuje, jakoby resort uznał plany demontażu radzieckich pomników za "nieprzyjazny krok” wobec Rosji.

- Wobec strony polskiej zostaną podjęte adekwatne środki, które będą miały asymetryczny charakter - cytuje dziennik niedawny komunikat MSZ.

Jednocześnie szef senackiej komisji spraw zagranicznych Władimir Dżabarow powiedział gazecie, jakoby Moskwa rozważała: sankcje personalne wobec polskich parlamentarzystów - inicjatorów ustawy dekomunizacyjnej, osób aktywnie uczestniczących w procesie demontaży radzieckich pomników, a także sankcje gospodarcze, wymierzone w polskie firmy.

Wcześniej Duma Państwowa zwróciła się do europejskich parlamentów i międzynarodowych organizacji z apelem o potępienie działań Warszawy, a Rada Federacji poprosiła Władimira Putina, aby zajął się tą kwestią.

Rosyjscy politycy prowadzący antypolską kampanię nie wspominają o radzieckich zbrodniach dokonanych wobec Polaków. W ich wypowiedziach i komunikatach nie pojawiają się informacje o napaści Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku, o mordzie katyńskim ani o zniewoleniu polskiego państwa po zakończeniu II wojny światowej.

IAR/ho

tags: Kreml, Rosja
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt