Logo Polskiego Radia
Print

USA: nowe sankcje wobec Rosji uderzą w Nord Stream 2

IAR / PAP
Dariusz Adamski 26.07.2017 06:02
  • Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia prezydentowi Donaldowi Trumpowi zniesienie już obowiązujących. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji
Prezydent USA Donald TrumpPrezydent USA Donald TrumpPAP/EPA/DAVID MAXWELL

Zdecydowaną większością głosów Izba Reprezentantów USA zatwierdziła we wtorek projekt ustawy, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej.

Ustawa odbiera Donaldowi Trumpowi możliwość samodzielnego znieść sankcji wobec Rosji. Prezydent za każdym razem będzie musiał uzyskać na to zgodę parlamentu, co wynika z obaw kongresmanów obu partii, że mógłby być zbyt łagodny wobec Moskwy. Przyjęty przez Izbę Reprezentantów projekt wprowadza też restrykcje wobec amerykańskich firm na udział w projektach energetycznych z udziałem Rosji.

Za nowymi sankcjami głosowało 419 członków Izby Reprezentantów, przeciwko - trzech.

Przedstawiciele Senatu nie powiedzieli, kiedy zajmą się proponowanymi sankcjami, a Biały Dom poinformował, że prezydent USA Donald Trump nie zdecydował jeszcze, czy je podpisze czy też zawetuje.

Przed głosowaniem Steny Hoyer, jeden z liderów Demokratów w Izbie Reprezentantów, powiedział, że uzgodnione zostało nałożenie nowych sankcji na Rosję w związku z jej ingerencją w wybory prezydenckie w USA oraz zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

Sprzeciw USA ws. Nord Stream 2

W ustawie zawarto jednak również zapis o sprzeciwie Stanów Zjednoczonych wobec gazociągu Nord Stream 2 jako szkodliwego dla bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej.

"Rząd Stanów Zjednoczone powinien nadać priorytet eksportowi własnych źródeł energii, pomocy sojusznikom i partnerom USA oraz wzmocnieniu polityku zagranicznej Stanów Zjednoczonych" - stwierdza jeden z paragrafów ustawy. W innym znajduje się zapis dający prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość wprowadzenia sankcji wobec wszystkich podmiotów biorących udział w projektach budowy, modernizacji i utrzymania gazociągów i rurociągów eksportowych Federacji Rosyjskiej o ile roczna wartość tych inwestycji przekracza 5 milionów dolarów. Po protestach Rosji, Niemiec i części polityków europejskich w ustawie wprowadzono zapis, że wprowadzenie tych sankcji powinno się odbyć w koordynacji z sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Ustawa nie definiuje, o których sojuszników chodzi.

Z sankcjami też Korea Północna i Iran

Nowe sankcje mają także za zadanie zahamowanie programów zbrojeniowych Korei Północnej i Iranu.

- Ta ustawa jest bardzo ważna dla naszego bezpieczeństwa narodowego (…) Nie tylko informuje liderów Rosji, Iranu i Korei Północnej o ich nieakceptowalnym postępowaniu, ale także nakładana na nich sankcje za ich agresywne i destabilizujące zachowanie - powiedział Eliot Engel z Partii Demokratycznej.

Asystentka sekretarza ds. Azji Wschodniej Susan Thornton powiedziała na wtorkowym przesłuchaniu podkomisji Senatu USA: "Pracujemy nad nową listą podmiotów, które według nas łamią nałożone sankcje".

Thornton poinformowała również, że Waszyngton cały czas rozważa ponowne wpisanie Korei Północnej na listę krajów, które wspierają terroryzm. Korea Płn. została ona z niej usunięta w roku 2008 w zamian za postęp w negocjacjach dotyczących denuklearyzacji.

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa poinformowali we wtorek agencję Reutera, że została zauważona wzmożona aktywność w mieście Kusong, co najprawdopodobniej oznacza, że w najbliższej przyszłości zostanie przeprowadzony tam kolejny test pocisków rakietowych.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt