Logo Polskiego Radia
Print

Niemcy: sondaże wskazują wzrost poparcia dla CDU

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.07.2017 09:10
  • Według najnowszych sondaży, opublikowanych w Niemczech, do kilkunastu punktów procentowych wzrosła przewaga partii CDU nad SPD.mp3
Według najnowszych sondaży do kilkunastu punktów procentowych wzrosła przewaga partii CDU nad SPD
Foto: pixabay.comFoto: pixabay.com

Według najnowszych sondaży, opublikowanych w Niemczech, do kilkunastu punktów procentowych wzrosła przewaga partii CDU nad SPD. W bezpośrednim starciu Angela Merkel zdecydowanie pokonałaby Martina Schulza. Wybory odbędą się 24 września.

Sondaże wskazują, że do Bundestagu wejdą oprócz CDU i SPD także liberałowie z FDP, lewica, Zieloni oraz eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec. Gdyby wybory odbyły się w tych dniach, to według prognoz przedstawionych przez instytuty EMNID i INSA, konserwatywna partia CDU uzyskałoby 37 - 39 procent głosów. Obecnie tylko 25 procent ankietowanych jest gotowych poprzeć w wyborach socjaldemokratyczną SPD.

Gdyby Niemcy mogli w bezpośrednich wyborach wybierać kanclerza, to 52 procent zagłosowałoby na Angelę Merkel, a tylko około 26 procent na socjaldemokratycznego kandydata Martina Schulza.

Martin Schulz nie składa broni

Mimo tak słabego wyniku Schulz nie traci nadziei i zapewnia, że w najbliższych tygodniach nadrobi utracony dystans. "Bild Zeitung" przypomina, że Gerhard Schroeder w 2005 roku co prawda przegrał z Angelą Merkel, ale w ostatnich tygodniach przed wyborami nadrobił kilkanaście punktów.

Jak poinformowała Federalna Komisja Wyborcza w Wiesbaden, do startu w wyborach w tym roku zarejestrowało się w sumie 63 partii politycznych, ugrupowań oraz stowarzyszeń.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt