Logo Polskiego Radia
Print

Szczyt Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.07.2017 13:00
  • Przywódcy 12 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej wezmą udział na Zamku Królewskim w Warszawie, w Szczycie Trójmorza.mp3
  • Veronika Jóźwiak o szczycie liderów Trójmorza.
Przywódcy 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej wzięli udział w Szczycie Trójmorza na Zamku Królewskim w Warszawie
Szczyt Trójmorza na Zamku Królewskim w WarszawieSzczyt Trójmorza na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: polskieradio.pl

To inicjatywa dzięki której cały region ma rozwinąć się gospodarczo. Chodzi zarówno o infrastrukturę jak i energetykę. Gościem honorowym spotkania był amerykański prezydent Donald Trump.

Gospodarzami Szczytu Trójmorza są prezydenci Polski i Chorwacji. Inicjatywa zrzesza kraje położone między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W jej skład wchodzą jednak wyłącznie członkowie Unii Europejskiej, by nie powstawała konkurencyjna wobec Unii struktura.

W czasie warszawskiego szczytu liderzy takich krajów jak Polska, Węgry, Austria, Słowenia czy Bułgaria mają rozmawiać o nowych połączeniach drogowych, kolejowych, morskich a także o wspólnym bezpieczeństwie energetycznym. Jak mówi szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski, chodzi o to, by przygotować konkretne projekty współpracy pomiędzy krajami. - Mamy przygotowaną przez specjalistów listę 157 projektów, które mogłyby być zrealizowane w ramach tej grupy państw Trójmorza, dających realnie efekt spójności - dodaje Krzysztof Szczerski.

Trójmorze jest pomysłem polskich dyplomatów. Chodzi o to, aby region Europy, zapóźniony z powodu komunistycznej przeszłości, mógł szybciej się rozwijać i dorównywać krajom Europy Zachodniej.

Jutro, na zakończenie Szczytu Trójmorza w obecności prezydentów Polski i Chorwacji zostaną podpisane pierwsze umowy. W uroczystości wezmą udział cztery przedsiębiorstwa z obu krajów. Chodzi tu o logistykę kolejową i morską.

Z Veroniką Jóźwiak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawiał Przemysław Pawełek.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt