Logo Polskiego Radia
Print

Propozycja Estonii ws. Nord Stream 2 odrzucona

IAR
Dariusz Adamski 03.07.2017 15:54
  • KE sceptycznie o propozycji Estonii w sprawie Nord Stream 2. Relacja Beaty Płomeckiej
KE zareagowała sceptycznie na propozycję Estonii ws. negocjacji dotyczących budowy gazociągu Nord Stream 2
pixabay/CC0 License

Estonia, która w tym półroczu kieruje pracami Unii zasugerowała, by wytyczne dla Komisji do rozmów z Rosją na temat Nord Stream 2 poszerzyć. Chodzi o to, by objąć nimi nie tylko ten rurociąg, ale wszystkie połączenia do Unii, w tym także cały import rosyjskiego gazu do Europy.

Przedstawiciele estońskiego przewodnictwa podkreślają, że skoro mają się rozpocząć negocjacje w sprawie Nord Stream 2 i stosowania europejskiego prawa do tej inwestycji, to dlaczego nie objąć nimi także już istniejącego Gazociągu Północnego, który od wielu lat jest traktowany szczególnie. Komisja Europejska na te pomysły reaguje ostrożnie. "Nie jestem tu od komentowania co prezydencja, albo jakiś inny kraj mówi na ten temat. Wydaje mi się, że kiedy poprosiliśmy kraje o wytyczne, jasno sprecyzowaliśmy jaki jest nasz cel" - powiedziała rzeczniczka Komisji Anna-Kaisa Itkonen i dodała, że chodzi o to, by budowa Nord Stream 2 nie odbywała się w próżni prawnej i by dokładnie zostały określone warunki tej inwestycji.

Urzędnicy z którymi rozmawiało Polskie Radio uważają, że propozycja Estonii jest nierealna, ale dodają, że to może być celowa strategia. Chodzi o to, by zaproponować zaporowe warunki, później z nich zrezygnować, ale wymusić przy okazji zaostrzenie wytycznych do rozmów z Rosją. Wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej krytykowało projekt do negocjacji przygotowany przez Komisję Europejską, uznało, że jest za mało ambitny.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt