Logo Polskiego Radia
Print

Biały Dom: prezydent Donald Trump odwiedzi Polskę

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.06.2017 00:23
  • Prezydent Donald Trump przyjedzie do Polski. Relacja Marka Wałkuskiego
Podczas wizyty w naszym kraju wygłosi "ważne przemówienie" i weźmie udział w szczycie Trójmorza
Prezydent Donald TrumpPrezydent Donald TrumpPAP/EPA/SHAWN THEW

Biały Dom poinformował oficjalnie, że prezydent Donald Trump przyjął zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i odwiedzi nasz kraj w lipcu, bezpośrednio przed szczytem G20 w Hamburgu w Niemczech. Szczyt odbędzie się w dniach 7-8 lip

Podczas wizyty w naszym kraju wygłosi "ważne przemówienie" i weźmie udział w szczycie Trójmorza, by- jak podkreślił Biały Dom- zademonstrować bliskie związki z Europą Środkową.

"Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce potwierdzi zobowiązania wobec jednego z najbliższych europejskich sojuszników USA i ma na celu podkreślenie wagi wzmocnienia wspólnej obrony NATO"- napisano w komunikacie Białego Domu.

Rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski będą - jak podano- "dotyczyły kwestii dwustronnych i problemów regionalnych, wzmocnienia współpracy opartej na wspólnych wartościach i interesach".

Informację o wizycie amerykańskiego prezydenta w Polsce potwierdził też Polskiemu Radiu przebywający w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy minister Krzysztof Szczerski. “Mogę potwierdzić, że prezydent Trump do Polski przyjedzie. Rozmowy na temat tej wizyty trwały ostatnie dwa tygodnie i nabrały dużego przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na marginesie spotkania liderów NATO w Brukseli. To jest przyjęcie przez prezydenta Trumpa zaproszenia, które skierował do niego prezydent Duda. Mówiliśmy, że zaproszenie jest otwarte, a teraz mamy już konkretną datę wizyty pana prezydenta” - dodał Krzysztof Szczerski w rozmowie z Polskim Radiem.

Szczyt Trójmorza planowany jest na 6-7 lipca. Pierwotnie miało do niego dojść we Wrocławiu, ale z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że nie jest wykluczone, że spotkanie może zostać przeniesione do Warszawy. W szczycie mają wziąć udział prezydenci Polski oraz 11 innych krajów, w tym Czech, Węgier i Chorwacji.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt